Näyttelyt
Taidekeskus Harrissa kokeillaan uutta näyttelykonseptia

Tai­de­kes­kus Har­ris­sa ko­keil­laan uutta näyt­te­ly­kon­sep­tia

Birgitta Rajalan näyttely vie katsojan niityille ja merenpinnan alle – "Maalaaminen on minulle terapiaa"

Bir­git­ta Rajalan näyt­te­ly vie kat­so­jan nii­tyil­le ja me­ren­pin­nan alle – "Maa­laa­mi­nen on minulle te­ra­piaa"

Maria Kallioniemi luo tauluja valosta, luonnosta ja mielialoista – "Taide opettaa sietämään epävarmuutta"

Maria Kal­lio­nie­mi luo tauluja va­los­ta, luon­nos­ta ja mie­li­alois­ta – "Taide opettaa sie­tä­mään epä­var­muut­ta"

Soile Yli–Mäyry ei halua antaa näyttelyvierailleen liian valmiita vastauksia – ”Olen töideni rakentaja, en selostaja”

Soile Yli–­Mäy­ry ei halua antaa näyt­te­ly­vie­rail­leen liian val­mii­ta vas­tauk­sia – ”Olen töideni ra­ken­ta­ja, en se­los­ta­ja”

Kuortaneen kirjaston heinäkuun näyttely kuljettaa kävijänsä Kuurtanes-rockin syvimpään ytimeen

Kuor­ta­neen kir­jas­ton hei­nä­kuun näyt­te­ly kul­jet­taa kä­vi­jän­sä Kuur­ta­nes-roc­kin sy­vim­pään ytimeen

Työkaverusten yhteisnäyttely on kuin taidetyylien tilkkutäkki – ”Olemme taiteilijoina toistemme vastakohtia”

Työ­ka­ve­rus­ten yh­teis­näyt­te­ly on kuin tai­de­tyy­lien tilk­ku­täk­ki – ”Olemme tai­tei­li­joi­na tois­tem­me vas­ta­koh­tia”

Harrin näyttely esittelee kansanrakennuksia – Dokumentoituina sekä pohjalaistaloja että tuulimyllyjä

Harrin näyt­te­ly esit­te­lee kan­san­ra­ken­nuk­sia – Do­ku­men­toi­tui­na sekä poh­ja­lais­ta­lo­ja että tuu­li­myl­ly­jä

Kansalaisopiston kevätnäyttelyt ovat taas täällä – Esillä on sadoittain taidonnäytteitä kymmeniltä tekijöiltä

Kan­sa­lais­opis­ton ke­vät­näyt­te­lyt ovat taas täällä – Esillä on sa­doit­tain tai­don­näyt­tei­tä kym­me­nil­tä te­ki­jöil­tä

Sinikka Koivusalon luovuus kumpuaa luonnon valoista ja varjoista – ”Olen oppinut kokeilemalla ja kantapään kautta”

Sinikka Koi­vu­sa­lon luovuus kumpuaa luonnon va­lois­ta ja var­jois­ta – ”Olen oppinut ko­kei­le­mal­la ja kan­ta­pään kautta”

Pirjo Kaihoniemen näyttely johdattaa katsojan luonnon äärelle – "Olen kukkamaalari, enkä aio siitä muuttua"

Pirjo Kai­ho­nie­men näyt­te­ly joh­dat­taa kat­so­jan luonnon äärelle – "Olen kuk­ka­maa­la­ri, enkä aio siitä muut­tua"

Helenan himmelit syntyvät yön hiljaisuudessa – "Lähes meditatiivista työtä"

Helenan him­me­lit syn­ty­vät yön hil­jai­suu­des­sa – "Lähes me­di­ta­tii­vis­ta työtä"

Aila Honkolan taidokkaista kahvipussitöistä syntyi näyttely, jossa  kauneus ja kierrätys kohtaavat

Aila Hon­ko­lan tai­dok­kais­ta kah­vi­pus­si­töis­tä syntyi näyt­te­ly, jossa kauneus ja kier­rä­tys koh­taa­vat

Soile Yli-Mäyry iloitsee viimeisimmän kesänäyttelynsä suosiosta –"Mainostan aina Mäyryä matkoillani"

Soile Yli-Mäy­ry iloit­see vii­mei­sim­män ke­sä­näyt­te­lyn­sä suo­sios­ta –"­Mai­nos­tan aina Mäyryä mat­koil­la­ni"

Kuortanelainen Miia Siukola kokosi ensimmäisen luontokuvanäyttelynsä – "Eläinkuvia ei oteta, ne annetaan"

Kuor­ta­ne­lai­nen Miia Siukola kokosi en­sim­mäi­sen luon­to­ku­va­näyt­te­lyn­sä – "E­läin­ku­via ei oteta, ne an­ne­taan"

Töysäläislähtöinen Heimo Harju oli omistautunut poliisi ja valokuvaaja – "Hänellä oli kamera mukanaan ihan aina"

Töy­sä­läis­läh­töi­nen Heimo Harju oli omis­tau­tu­nut poliisi ja va­lo­ku­vaa­ja – "Hä­nel­lä oli kamera mu­ka­naan ihan aina"

Jukka Viitasaari kokosi Kuortaneen soittokunnalle juhlanäyttelyn – "Nostalginen aikamatka kuortanelaiseen soittokulttuuriin"

Jukka Vii­ta­saa­ri kokosi Kuor­ta­neen soit­to­kun­nal­le juh­la­näyt­te­lyn – "Nos­tal­gi­nen ai­ka­mat­ka kuor­ta­ne­lai­seen soit­to­kult­tuu­riin"

Taiteilijaparin teokset täydentävät toisiaan Harrin uudessa näyttelyssä – ”Tarkoituksemme on tuottaa läikähdys iloa”

Tai­tei­li­ja­pa­rin teokset täy­den­tä­vät toi­siaan Harrin uudessa näyt­te­lys­sä – ”Tar­koi­tuk­sem­me on tuottaa läi­käh­dys iloa”

Sekasorron sinfonia -taidetoiminta kannustaa arvostamaan omaa luovuutta – "Tämän haluaisin siirtää eteenpäin lapselleni"

Se­ka­sor­ron sin­fo­nia -tai­de­toi­min­ta kan­nus­taa ar­vos­ta­maan omaa luo­vuut­ta – "Tämän ha­luai­sin siirtää eteen­päin lap­sel­le­ni"

Soile Yli-Mäyry palaa taas maailmalta Mäyryyn – Kesänäyttelyssä nähdään maalauksia ja massiivinen lasiteos

Soile Yli-Mäy­ry palaa taas maail­mal­ta Mäyryyn – Ke­sä­näyt­te­lys­sä nähdään maa­lauk­sia ja mas­sii­vi­nen la­si­teos

Aira Niemi-Pynttäri oli ahkera ja pidetty taiteilija – Nyt häntä muistetaan  juhlanäyttelyllä

Aira Nie­mi-Pynt­tä­ri oli ahkera ja pidetty tai­tei­li­ja – Nyt häntä muis­te­taan juh­la­näyt­te­lyl­lä