Käsityöt
Ihastusta herättäneiden Kuortane-neuleiden ohje julkistettiin – "Tulimme Kauhajoelta ihan tätä varten"

Ihas­tus­ta he­rät­tä­nei­den Kuor­ta­ne-neu­lei­den ohje jul­kis­tet­tiin – "Tu­lim­me Kau­ha­joel­ta ihan tätä varten"

Alavutelainen Emma kehrää omien lampaiden villasta lankaa – "Taidot kehittyvät vain tekemällä"

Ala­vu­te­lai­nen Emma kehrää omien lam­pai­den vil­las­ta lankaa – "Taidot ke­hit­ty­vät vain te­ke­mäl­lä"

Kuortane-neuleen silmukoissa hehkuvat Kirkkorannan sävyt ja lapsuuden muistot

Kuor­ta­ne-neu­leen sil­mu­kois­sa heh­ku­vat Kirk­ko­ran­nan sävyt ja lap­suu­den muistot

Virkkaa jouluksi superhelpot polkapallot vaikkapa kuuseen ripustettaviksi

Virkkaa jou­luk­si su­per­hel­pot pol­ka­pal­lot vaik­ka­pa kuuseen ri­pus­tet­ta­vik­si

Virkkaus aloitusympyrä ohje

Virk­kaus aloi­tus­ym­py­rä ohje

Käsityöihminen henkeen ja vereen – Himoneuloja Jaana Luokkakallio on suunnitellut myös kuntaneuleita

Kä­si­työ­ih­mi­nen henkeen ja vereen – Hi­mo­neu­lo­ja Jaana Luok­ka­kal­lio on suun­ni­tel­lut myös kun­ta­neu­lei­ta

Yhdessä tekemistä ja joulumieltä ympäri vuoden – Operaatio Joulun Lapsi tuo toivoa maailman lapsille

Yhdessä te­ke­mis­tä ja jou­lu­miel­tä ympäri vuoden – Ope­raa­tio Joulun Lapsi tuo toivoa maail­man lap­sil­le

Lapualaisen klassikkotuotteen valmistus jatkuu Alavudella kolmen yrittäjänaisen yhteistyönä

La­pua­lai­sen klas­sik­ko­tuot­teen val­mis­tus jatkuu Ala­vu­del­la kolmen yrit­tä­jä­nai­sen yh­teis­työ­nä

Käsityökausi starttaa avoimella työpajalla Alavuden Taitokeskuksessa

Kä­si­työ­kau­si start­taa avoi­mel­la työ­pa­jal­la Ala­vu­den Tai­to­kes­kuk­ses­sa

Jenna Puntalan pitkä matka kultaseppäartesaaniksi – "Koruni eivät ole pelkkää säihkettä, vaan mullistavia tarinoita ja räiskyviä tunteita"

Jenna Pun­ta­lan pitkä matka kul­ta­sep­pä­ar­te­saa­nik­si – "Koruni eivät ole pelkkää säih­ket­tä, vaan mul­lis­ta­via ta­ri­noi­ta ja räis­ky­viä tun­tei­ta"

Pirjo ja Matti Koskela avasivat Koskelan Keramiikan vielä viimeisen kerran – ”Työnteko pitää mielen virkeänä”

Pirjo ja Matti Koskela ava­si­vat Kos­ke­lan Ke­ra­mii­kan vielä vii­mei­sen kerran – ”Työn­te­ko pitää mielen vir­keä­nä”

Seppämestari Juhani Krappe viihtyy Farmin pajalla Ähtärissä – "Sepän työ siirtyy ajasta toiseen jatkajien mukana"

Sep­pä­mes­ta­ri Juhani Krappe viihtyy Farmin pajalla Äh­tä­ris­sä – "Sepän työ siirtyy ajasta toiseen jat­ka­jien mukana"

Virkkaa hiuksiin kaunis kukkaköynnös ohjeellamme – Kesäkutrien koriste on helppo puuha myös aloittelijalle

Virkkaa hiuk­siin kaunis kuk­ka­köyn­nös oh­jeel­lam­me – Ke­sä­kut­rien koriste on helppo puuha myös aloit­te­li­jal­le

Mia Vesala aloitti pääsiäisvalmistelut heti joulun mentyä – Nyt käsitöitä riittää puodiksi asti

Mia Vesala aloitti pää­siäis­val­mis­te­lut heti joulun mentyä – Nyt kä­si­töi­tä riittää puo­dik­si asti

Kansalaisopiston kevätnäyttelyt ovat taas täällä – Esillä on sadoittain taidonnäytteitä kymmeniltä tekijöiltä

Kan­sa­lais­opis­ton ke­vät­näyt­te­lyt ovat taas täällä – Esillä on sa­doit­tain tai­don­näyt­tei­tä kym­me­nil­tä te­ki­jöil­tä

Helenan himmelit syntyvät yön hiljaisuudessa – "Lähes meditatiivista työtä"

Helenan him­me­lit syn­ty­vät yön hil­jai­suu­des­sa – "Lähes me­di­ta­tii­vis­ta työtä"

Aila Honkolan taidokkaista kahvipussitöistä syntyi näyttely, jossa  kauneus ja kierrätys kohtaavat

Aila Hon­ko­lan tai­dok­kais­ta kah­vi­pus­si­töis­tä syntyi näyt­te­ly, jossa kauneus ja kier­rä­tys koh­taa­vat

Harrastus nollaa arjen kiireet – kolme  naista kertoo, mikä juuri omassa harrastuksessa on parasta

Har­ras­tus nollaa arjen kiireet – kolme naista kertoo, mikä juuri omassa har­ras­tuk­ses­sa on parasta

Antti Hakalan käsissä paistinpannut kukkivat ja sohvan osista syntyy valaisin – ”Aina on joku idea mielen päällä”

Antti Hakalan käsissä pais­tin­pan­nut kuk­ki­vat ja sohvan osista syntyy va­lai­sin – ”Aina on joku idea mielen päällä”

Vuosisadat vierivät, mutta räsymatto pysyy muodissa – Kävimme kangaspuukurssilla kyselemässä, mikä ikivanhassa lajissa viehättää

Vuo­si­sa­dat vie­ri­vät, mutta rä­sy­mat­to pysyy muo­dis­sa – Kävimme kan­gas­puu­kurs­sil­la ky­se­le­mäs­sä, mikä iki­van­has­sa lajissa vie­hät­tää