Alavuden Kehitys Oy:n hallitus on päättänyt järjestää Yrittäjät Areenalla -messut Alavuden jäähallilla eli Alavus Areenalla ensi keväänä.
Kaksipäiväiset messut järjestetään 25.–26.4.2026.
Yrittäjät Areenalla -messut on järjestetty Alavudella viisi kertaa; ensimmäisen kerran vuonna 2009 ja viimeksi keväällä 2022.
Tapahtumaan on yleensä osallistunut toistasataa näytteilleasettajaa ja kävijämäärä on ollut noin 5 000, kerrotaan tiedotteessa.
Messujen tarkoituksena on tarjota alueen yrityksille mahdollisuus esitellä osaamistaan, tuotteitaan ja palveluitaan sekä luoda uusia kontakteja. Yleisölle messut tarjoavat tilaisuuden tutustua alueen monipuoliseen yrityskenttään, verkostoitua ja saada inspiraatiota yrittäjyyteen.
– Yrityksiltä on jo pitkään tullut kyselyitä messujen järjestämisestä ja on hienoa päästä nyt vastaamaan toiveisiin. Yrittäjät Areenalla -messut ovat enemmän kuin yksittäinen tapahtuma – ne ovat osoitus alueen elinvoimasta ja vahvasta yrittäjyydestä. Messut avaavat näkymää tulevaisuuteen ja uusiin mahdollisuuksiin, sanoo Alavuden kaupungin elinvoimajohtaja ja Alavuden Kehityksen toimitusjohtaja Ulla Björn.
Messutapahtumaa markkinoidaan koko Etelä-Pohjanmaalla ja lähialueilla, ja näytteilleasettajaksi ovat tervetulleita kaikki yritykset ja yhteisöt.
Alavus Areena tarjoaa järjestäjien mukaan erinomaiset puitteet messuille; esittelytilaa on hyvin niin sisällä kuin ulkona ja messukävijöille on hyvin pysäköintitilaa.
Työ messujen toteuttamiseksi on alkanut ja loppuvuoden aikana on luvassa uutisia muun muassa ohjelmasta.
– Messujen järjestelyt on hyvä aloittaa ajoissa, jotta voimme varmistaa monipuolisen ohjelman ja sujuvat puitteet sekä näytteilleasettajille että yleisölle, kertoo messupäällikön tehtävää toista kertaa hoitava Emilia Etula Alavuden Kehitys Oy:stä.
Yrittäjät Areenalla -messujen ajankohtaiset uutiset päivittyvät tapahtuman verkkosivuille sekä messujen Facebookiin ja Instagramiin.
Messujärjestäjinä toimivat Alavuden Kehitys Oy, Alavuden Yrittäjät ry ja Alavuden kaupunki.