Viranomaisten viestit siirtyvät sähköisiksi. Eri viranomaisten, kuten valtion virastojen (mm. Vero, Traficom), kuntien ja hyvinvointialueiden, verkkopalveluissa asioivat saavat viranomaisten lähettämät viestit jatkossa sähköisinä Suomi.fi-viesteinä.
Suomi.fi‑viestit on palvelu, jonka kautta voi vastaanottaa viranomaisten lähettämät viestit turvallisesti sähköisesti. Viranomaisten viestit löytyvät sähköisestä Suomi.fi-postilaatikosta ja niitä voi lukea silloin, kun itselle sopii.
Digi- ja väestötietovirasto ja Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue järjestävät keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 13–14 tilaisuuden, jossa kerrotaan, miten Suomi.fi-viestit toimivat käytännössä ja mitä hyötyä niistä voi olla arjen asioinnissa.
Tilaisuus on tarkoitettu kaikille kiinnostuneille – aiempaa osaamista ei tarvita. Tilaisuudessa kerrotaan asiat ymmärrettävästi ja näytämme esimerkkejä. Osallistujilla on myös mahdollisuus esittää aiheeseen liittyviä kysymyksiä.
Infotilaisuuteen voi osallistua joko paikan päällä Seinäjoen pääkirjastolla tai etäkatsomossa. Etäkatsomo on yhteinen kokoontumistila, jossa Seinäjoelta välitettävä tilaisuus heijastetaan valkokankaalle ja äänentoistolaitteisiin. Myös etäkatsomosta käsin voi esittää kysymyksiä.
Etäkatsomossa yhteyden avaa joko hyvinvointialueen tai kunnan työntekijä.
Alavuden etäkatsomo on Huhtamäki-salissa, osoitteessa Okslammintie 9 ja Ähtärin etäkatsomo on kaupunginkirjastolla, osoitteessa Lukiontie 2.
Tilaisuuteen on mahdollista osallistua myös etäyhteydellä omalta laitteelta. Tämä edellyttää omaa digilaitetta ja internetyhteyttä.