Ennakkoäänestysaika päättyi tiistaina, ja edessä on vielä varsinainen vaalipäivä eli ensi sunnuntai.
Keväällä 2019 käydyissä edellisissä eduskuntavaaleissa Alavudella äänesti ennakkoon 44,6 prosenttia ja Ähtärissä 41,4 prosenttia äänioikeutetuista. Kuortanelaiset olivat tuolloin vielä innokkaampia, sillä heistä ennakkoon antoi äänensä 45,8 prosenttia äänioikeutetuista.
Nyt, keväällä 2023, Alavudella ennakkoäänestyksen äänestysprosentiksi tuli 46,3, Kuortaneella 47,9 ja Ähtärissä 44,6. Selkeätä nousua on siis joka pitäjän osalta neljän vuoden takaiseen nähden.
Neljä vuotta sitten tältä seutukunnalta oli ehdokkaana peräti yksitoista henkilöä, kun näissä vaaleissa vastaava lukumäärä on seitsemän ehdokasta.
Keväällä 2023 ehdolla olevista neljä oli ehdokkaana myös neljä vuotta sitten. Sekin on eräs mielenkiintoinen ja myös tulkintoihin innostava vertailtava asia, kuinka heille ääniä tällä kertaa kertyy.
Nyt ehdolla olevista alavutelainen Pentti Ahopelto (kd.) sai viimeksi 320 ääntä, kuortanelainen Annu Ridanpää-Taittonen (kok.) 879 ääntä, alavutelainen Petri Juurakko (ps.) 2 408 ääntä ja ähtäriläinen Mikko Savola (kesk.) 5 710 ääntä.
Siitä on varmasti teoria jos toinen jos kolmaskin, mikä saa kansan liikkeelle vielä varsinaisena vaalipäivänä – tai mikä saa heidät lähtemään vaaliuurnien sijasta vaikkapa hiihtolenkille.
Jos sää on jollekin se ratkaiseva asia, niin Ilmatieteen laitos ennustaa sunnuntaille puolillepäivin tälle seudulle pilvistä mutta sateetonta säätä, ja pakkasta olisi vain asteen tai parin verran.