Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ve­ron­ko­ro­tus ei ole rat­kai­su

Pian päätetään ensi vuoden budjetti ja veroprosentit. Kaupunginhallituksen valmisteluraami perustuu menosopeutukseen ja yhden prosenttiyksikön veronkiristykseen (1,6 miljoonaa euroa).

Tämä on taantumassa ja elinkustannusten noustessa vastuutonta. Alavuden veroaste on kilpailukykyinen ja tuon aseman säilyttäminen on elintärkeää.

On käsittämätöntä tavoitella kuntastrategian vastaisesti työn ja yrittämisen veronkiristystä.

Kuntataloutta rasittaa henkilöstökulujen kasvu ja kaupungilla on varaa vain ehdottoman pakollisiin, lakisääteisiin menoihin. Henkilöstön osalta Alavus toimii kohtuullisen tehokkaasti (vrt. Ilmajoki, Kauhajoki ja Lapua).

Työ kustansi Alavudelle vuonna 2022 noin 41 000 euroa/htv, mutta Alajärvi pisti paremmaksi (noin 39 000 euroa/htv). Kolmen prosentin säästö henkilöstökuluista toisi kassaan noin 0,7 miljoonaa euroa.

Aikoinaan Alavus hankki kovalla rahalla maitokannuja matkailun vauhdittamiseksi. Maitokannut on myytävä.

Elokuvien, musiikin, lauta- ja videopelien sekä aikakaus- ja sanomalehtien tarjoaminen kirjastossa ei ole välttämätöntä, koska samat tuotteet ovat saatavilla nuorisotiloista ja vapailta markkinoilta.

Töysässä nuorisotilaksi voidaan vuokrata Töysän uutta seurakuntakotia esimerkiksi 4 pv/kk.

Vuonna 2023 kaupunki jakoi avustuksia noin 160 000 euroa. Rohkea 80 prosentin leikkaus avustuksista tervehdyttäisi järjestökenttää ja aktivoisi järjestöjen ja kansalaisten välistä vuorovaikutusta. Vetämäjärven leirikeskuksen myynti tulee valmistella. Näillä säästyisi noin 0,64 miljoonaa euroa.

Siltikin 1,6 miljoonan veronkiristyksestä olisi korvattu vasta 1,34 miljoonaa. Mikäli noin miljoonan euron alijäämä on hyväksyttävissä, olisi veronkiristys kuitenkin lähelle vältettävissä. Jos verotusta kiristetään, emme näe päivää jona se keventyisi. Punakynä kauniiseen käteen.

Matias Holmström,

Alavus