Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Vas­tak­kain­aset­te­lus­ta ra­ken­ta­vaan vuo­ro­pu­he­luun

Olen ensimmäistä kertaa aluevaaliehdokkaana ja seurannut ihmetellen aluevaltuutettujen toimintaa ja päätöksentekoa Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueella. Ovatko hyvinvointialueiden säästövaatimukset ja kurjuuden jakaminen halvaannuttaneet päättäjien toimintaa ja viranhaltijoiden työtä? En näe otsikoita, joissa tuotaisiin esille onnistumisia ja hyviä tuloksia. Negatiivisuudella on usein itseään vahvistava taipumus.

Tämä ei tietenkään tarkoita, että silmät tulisi ummistaa epäkohdilta, vaan sitä, että palveluiden kehittämisen tulisi perustua asiapohjaisiin arviointeihin, työntekijöiden ja luottamushenkilöiden sitouttamiseen, toiminnan arviointiin sekä asiakaspalautteiden seuraamiseen. On hyvä tuoda esille myös onnistumisia ja antaa kiitosta sekä hyvinvointialueen työntekijöille että luottamushenkilöille.

Sote-uudistus oli jättimäinen muutos ja sen valuvikojen korjaaminen vie aikaa ja rahaa. Tarvitaan yli vaalikausien menevää toiminnan suunnittelua, palveluiden vahvistamista ja työrauhan antamista hyvinvointialueille. Ulkoapäin tapahtuva toiminnan suitsinta ja tempoileva päätöksenteko eivät edistä hyvinvointialueen perustehtävää ja sen toiminnan tarkoituksenmukaista kehittämistä.

Silloin, kun kurjuuden maksimaalinen esittely täyttää median ja ihmiset jakavat vain negatiivisia kokemuksia hyvinvointialueen palveluista tai tulevista suunnitelmista, on seurauksena se, että stereotyyppiset ja tunneperäiset käsitykset asiantilasta peittävät faktat. Hyvinvoinnin kehittämisestä tulee pahoinvoinnin korostamista.

E-P:ta tuntuu riivaavan edelleen maakunnan ja Seinäjoen välinen vastakkaisasettelu, joka muistuttaa maailmallakin vaivaavaa eripuraa kansojen ja ihmisten kesken ”moon meiltä ja muut on meirän krannista”. Sen sijaan tarvitaan rakentavaa vuoropuhelua ja asiakeskeistä päätöksentekoa, joka vahvistaa maakunnan yhtenäisyyttä. On paitsi turvattava riittävät lähipalvelut, myös varmistettava, että meillä säilyy ympärivuorokautinen laajan päivystyksen vahva keskussairaala.

Työvoiman saanti ja sen pitäminen alueella on ykkösasia. Työhyvinvoinnilla, joustavilla työjärjestelyillä, koulutuksella, hyvällä johtamisella sekä asumisviihtyvyydellä voidaan pitää yllä alueen väestön pitovoimaa ja edistää maakunnan vetovoimaa.

Itse olen työskennellyt opettajana ja asunut Lapualla, Alajärvellä, Alavudella, Kuortaneella ja Seinäjoella. Työnohjauksia olen pitänyt em. paikkakuntien lisäksi useissa maakunnan kunnissa ja kaupungeissa. Haluan toimia koko maakunnan ja sen alueiden hyvinvoinnin puolesta!

Taina Inkeri (kesk.)

työhyvinvoinnin asiantuntija,

aluevaaliehdokas, Seinäjoki