Ähtäriläinen kansanedustaja Mikko Savola (kesk.) on valittu Naton parlamentaarisen yleiskokouksen eli NatoPA:n keskiryhmän eli ALDE-ryhmän puheenjohtajaksi kaudelle 2025–2027.
Valinta tapahtui Ljubljanassa lauantaina 11. lokakuuta.
Ryhmä kokoontui Ljubljanassa, jossa se valitsi uuden puheenjohtajiston sääntöjensä mukaisesti. Savolan valinta tehtiin yksimielisesti.
Savolan ohella varapuheenjohtajiksi valittiin kanadalainen Julie Dzerowicz sekä brittiläinen Chris Fox .
– Haluan sydämellisesti kiittää ryhmän jäseniä saamastani luottamuksesta. On suuri kunnia johtaa tätä ryhmää, jossa työskentelee laaja joukko eri maiden kansanedustajia. Yhdessä voimme vahvistaa yhteistyötä ja tuoda esiin turvallisuuttamme lisääviä toimia niin Euroopassa kuin koko transatlanttisessa yhteisössä, toteaa Savola tiedotteessa.
ALDE-ryhmä (Alliance of Liberals and Democrats) on osa eurooppalaista keskiryhmien puolueperhettä.
Sen toimintaan osallistuu kansanedustajia lähes kaikista Naton jäsenmaista, mukaan lukien Ukrainan päähallituspuolue Kansan palvelija, ja se tarjoaa tärkeän foorumin transatlanttisen yhteistyön ja yhteisten turvallisuuskysymysten käsittelylle.
Uusi johto aloitti työnsä välittömästi ja jatkaa tehtävässään kauteen 2027 saakka.
13.10.2025 klo 12.05: Muokattu kuvatekstiä.