Eduskuntavaalien ennakkoäänestys alkoi eilen. Innokkaimmat äänestäjät jonottivat ainakin Alavudella ennakkoäänestyspaikan ovien takana jo ennen aamuyhdeksää.
Äänestäjien tueksi on jälleen avattu jos jonkinlaisia vaalikoneita. Lisäksi on järjestetty erilaisia vaalipaneeleita, -tenttejä ja teemailtoja, joita on ollut tarjolla moneen makuun. Ehdokkaat kiertävät perinteiseen tapaan maakuntaa ahkerasti tapaamassa potentiaalisia äänestäjiään.
Vaalit ovat saaneet runsaasti julkisuutta kaikissa tiedotusvälineissä, ja onkin mielenkiintoista seurata, näkyykö tämä mitenkään kansalaisten äänestysaktiivisuudessa.
Edellisissä eduskuntavaaleissa vuonna 2011 äänestysprosentti oli 70,5. Siitä on vielä pitkä matka 1960-luvun huippuvuosien äänestysaktiivisuuteen, jolloin äänioikeuttaan käytti yli 80 prosenttia väestöstä.
Aika ajoin onkin esitetty nukkuvien puolueen herättelemiseksi lakisääteistä äänestysvelvollisuutta eli että äänestämisestä tehtäisiin Suomessakin pakollista sakon uhalla.
Pakko voi tuntua vähän ylimitoitetulta toimenpiteeltä, mutta tulisiko äänioikeuden käytöstä houkuttelevampaa, jos jokainen äänestäjä saisi palkakseen vaikkapa euron muoviämpärin... Eikös niitä jossain oikein jonotettu?
Summa summarum: Jos et äänestä, et voi vaikuttaa. Vaikka juuri omaan ajatusmaailmaan hyvin istuvan edustajan löytäminen isosta joukosta tuntuisikin hankalalta, niin kannattaa kuitenkin nähdä sen verran vaivaa, että sellaisen etsii.
Sillä muuten sinulla ei ole myöskään valitusoikeutta vaalien jälkeen.