Uutiset

Alavuden Karjala-Seura järjestää talvisodan syttymisen valtakunnallisen muistojuhlan – "Seurahistoriamme suurin voimainponnistus"

Tulevasta muistopäivästä olivat Makupirtillä kertomassa vasemmalta Eija Manninen (Alavuden Karjala-Seuran hallitus), Kirsi Karinen (Alavuden Karjala-Seuran jäsen, Makupirtin yrittäjä), Ritva Lavila (Töysän Karjalaiset ry:n pj.), Pertti Kuismin (Alavuden Karjala-Seuran varapj.), Pirjo Jaatinen (Töysän Karjalaiset ry:n sihteeri), Veijo Hannonen (Alavuden Karjala-Seura), Jari Hellinen (Alavuden Reserviläiset Ry) ja Helinä Mäyry (Alavuden Karjala-Seuran pj.).
Tulevasta muistopäivästä olivat Makupirtillä kertomassa vasemmalta Eija Manninen (Alavuden Karjala-Seuran hallitus), Kirsi Karinen (Alavuden Karjala-Seuran jäsen, Makupirtin yrittäjä), Ritva Lavila (Töysän Karjalaiset ry:n pj.), Pertti Kuismin (Alavuden Karjala-Seuran varapj.), Pirjo Jaatinen (Töysän Karjalaiset ry:n sihteeri), Veijo Hannonen (Alavuden Karjala-Seura), Jari Hellinen (Alavuden Reserviläiset Ry) ja Helinä Mäyry (Alavuden Karjala-Seuran pj.).
Kuva: Sarlotta Grönstrand
  • Sarlotta Grönstrand

Kansalaisjärjestö Karjalan Liiton talvisodan syttymisen valtakunnallinen muistotilaisuus järjestetään tänä vuonna Alavuden Karjala-Seura ry:n toimesta.

Jokavuotista tapahtumaa vietetään ensi kertaa Alavudella 30. marraskuuta. Talvisota syttyi samalla päivämäärällä vuonna...

Haluatko lukea artikkelin?

Tilaa nyt Viiskunnan Digilehti ja verkon sisällöt tarjoushintaan!