Alavuden uusi kirjastoauto vihittiin käyttöön perjantaina Huhtalavalla järjestetyssä tilaisuudessa. Samassa yhteydessä julkistettiin myös kirjastoauton nimi. Nimikilpailussa raati valitsi parhaaksi ehdotukseksi ja auton nimeksi Raakel Viljanmaan ehdottaman KirjaVia. Ehdotuksia tuli kaikkiaan 105, joista 90 erilaista.
– Alavudella päätös uuden kirjastoauton hankinnasta tehtiin kreivin aikaan, totesi vihkijäisjuhlassa puhunut kirjastotoimen ylitarkastaja Anneli Ketonen. Parhaimmillaan Suomessa on liikennöinnyt yli 200 kirjastoautoa, mutta tällä hetkellä niiden määrä vähenee jatkuvasti. – Kuntien taloudellinen tilanne on tähän varmasti yksi syy.
Alavuden auton valmistaneen Kiitokorin markkinointipäällikkö Olli Aarnio muistutti, että kirjastopalvelut, joihin kirjastoautokin oleellisesti kuuluu, ovat merkittävä osa suomalaista sivistystä.
Vihkiäisjuhlassa Alavuden kirjasto muisti myös uuden auton ulkoasun suunnitelleita Moona Kortesmäkeä, Johanna Koivistoa ja Aliisa Rantasta.