Sun­nun­tai on Suomen ku­va­tai­teen päi­vä – ­Näyt­te­lyi­tä on avoinna myös Ala­vu­del­la, Kuor­ta­neel­la ja Äh­tä­ris­sä

Alavus, Kuortane, Ähtäri
Soile Yli-Mäyry aikoo viettää kesän lapsuudenkylässään Kuortaneen Mäyryssä.
Soile Yli-Mäyry aikoo viettää kesän lapsuudenkylässään Kuortaneen Mäyryssä.
Kuva: Sarlotta Grönstrand

Suomen kuvataiteen päivää vietetään vuosittain taidemaalari Helene Schjerfbeckin (1862-1946) syntymäpäivänä, kymmenentenä heinäkuuta. Etelä-Pohjanmaalla sunnuntaille osuvaa päivää juhlistetaan useissa taidekohteissa esimerkiksi avoimilla ovilla ja oheisohjelmalla.

– Monilla paikkakunnilla Suomen kuvataiteen päivän vietto on jo vakiintunut osa vuotuista tapahtumakalenteria. Olemme iloisia, että Etelä-Pohjanmaa maakuntana on mukana juhlimassa tärkeää teemaa, kertovat museotoimenjohtaja Elina Alkio Nelimarkka-museosta / Etelä-Pohjanmaan taidemuseosta ja kehittämisasiantuntija Marika Puntala Etelä-Pohjanmaan liitosta.

– Toivomme tästä tulevan perinne meillekin, he soisivat.

Suomen kuvataiteen päivää on vietetty vuodesta 2004 lähtien Suomen akvarellitaiteen yhdistys ry:n aloitteesta ja juuri Helene Schjerfbeckin syntymäpäivänä.

Merkkipäivä ei ole virallinen liputuspäivä, mutta lippu nousee moniin salkoihin liehumaan suomalaisen kuvataiteen ja Schjerfbeckin kunniaksi. Suomen kuvataiteen oman nimikkopäivän tavoitteena on nostaa kuvataiteen arvostusta ja merkitystä.

Etelä-Pohjanmaan kuvataide- ja galleriaverkoston kohteet juhlistavat merkkipäivää ensimmäistä kertaa yhdessä.

Ähtärissä isoja ja pieniä näyttelytiloja

Pirkanpohjan taidekeskuksessa Ähtärissä on kuvataiteen päivänä tavattavissa Eero Euroopassa -näyttelyn ideoija ja toteuttaja Risto Mikkola Punaisessa talossa.

Mainittu Eero on Pirkanpohjan taidekeskuksen perustaja, kuvanveistäjä ja taidemaalari Eero Hiironen (1938-2018).

Sinisessä talossa pääsee puolestaan jututtamaan Suomenselän taiteilijaseuran jäseniä.

Suomen pienimmässä näyttelytilassa, Tuulikaappigalleriassa, on esillä Suomen käsityön ystävät ry:n ja Ähtärin kaupungin kulttuuripalveluiden tuottama Hugon tyttären taiteilija Uhran jäljillä -näyttely.

Kyse on Hugo Simbergin (1873-1917) tyttären Uhra-Beata Simberg-Ehrströmin (1914-1979) töiden näyttelystä.

Lisäksi Ähtärissä Vääräkosken kartonkitehdasmuseon yhteydessä toimivassa kahvila Konttuurissa on esillä vaihtuvia taidenäyttelyitä. Museo on avoinna keskiviikosta sunnuntaihin kello 11–16.

Soile Yli-Mäyryllä 30. kesänäyttely

Kuortaneella Soile Yli-Mäyryn taidehalli on avoinna kesäkaudella päivittäin kello 12–17. Esillä on 30. kesänäyttely, jonka teemana on tällä kertaa Tyhjyyteen kadonneet.

Kuortanelaissyntyinen taidemaalari Soile Yli-Mäyry on kansainvälisesti kuuluisa taiteilija omaleimaisella öljyvärityöskentelyllään.

Kuortaneella on myös esillä Iivari Honkolan taidenäyttely Kuortaneen kunnantalolla, mutta heinäkuussa näyttelypaikka on suljettu. Heinäkuun jälkeen näyttelyyn pääsee tutustumaan maanantaista perjantaihin kello 9–15.

Iivari Honkola (1898–1970) oli kuortanelaissyntyinen taiteilija, joka eli ja vaikutti kotipaikkakunnallaan lähes koko elämänsä ajan.

Alavudella taidetyöpaja kaikenikäisille

Erityistä ohjelmaa sunnuntaina on tarjolla esimerkiksi taidekeskus Harrissa Alavudella, jonne on sunnuntaina vapaa pääsy. Kirsi Maria Jalasti vetää maksutonta taidetyöpajaa kaikenikäisille kello 14–16.

Näyttelynä Harrissa on meneillään 10 nykytaiteilijaa Jussi Perämäen ja Veikko Halmetojan taidekokoelmasta -näyttely.

Taidekeskus Harri on avoinna 25. syyskuuta saakka tiistaista sunnuntaihin kello 12–18.

Ilmoita asiavirheestä