Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on antanut päätöksen säännöstelyn lupaehtojen tilapäiseen muuttamiseen Alavuden Kuorasjärvellä ja Alajärven Kätkänjärvellä, kertoo Etelä-Pohjanmaan ely-keskus tiedotteessaan.
Ely-keskukselle on myönnetty säännöstelyä koskeviin lupaehtoihin poikkeamislupa siten, että näille järville ei tarvitse tehdä säännöstelyluvassa määrättyä kevätalennusta, vaan se voidaan tehdä tavanomaista pienempänä.
Vähälumisen talven vuoksi sulamisvesiä on odotettavissa tänä keväänä varsin vähän. Alueella lumen vesiarvo, eli lumessa olevan veden määrä, on selvästi alle keskimääräisen.
Säännöstelyrajojen muutoksella voidaan ehkäistä vedenpinnan liiallista laskemista maalis-huhtikuussa ja mahdollistetaan järven täyttyminen normaalille tasolleen kesään mennessä.
Poikkeukselliset säännöstelyrajat eivät vaikuta kevään tulvatilanteeseen, koska järveen on mahdollisuus vielä juoksuttaa lisää tilaa, jos lumitilanteen kehittyminen sitä edellyttää.
Normaaliin säännöstelyyn palataan Kuorasjärvellä 31.3.2025 ja Kätkänjärvellä 15.4.2025 lähtien.