Ponilla liikkeellä ollut alavutelainen ratsastaja havaitsi yllättäen karhun tutun maastoratsastuslenkin varrella Töysän Kuivakankaalla perjantai-iltana. Tapaus sattui iltakuuden ja -seitsemän välillä Ponnenjärven pohjoispäässä alueella, jolla syksyisin liikkuu paljon marjastajia.
– Itse en ole juuri tuolla metsäautotiellä kulkenut aikoihin, mutta Anna Rapo oli siellä ratsastamassa ponillamme Bellalla. Alueella on aiemminkin nähty karhun jälkiä ja jätöksiä, kertoo karhun ja ratsastajan kohtaamisesta Viiskunnalle ponin omistaja Anu Ylä-Rautio.
– Kuulin aluksi sellaisen viheltävän äänen. Pysähdyimme. Sitten kuului toinen vihellys. Bella jäykistyi aloilleen ja siltä tuli hätäkakka. Sitten näin metsän reunassa arviolta noin 20 metrin päässä meistä jotain liikettä. Karhu murahti muutaman kerran. Mietin hetken, mitä tehdä. Sitten käänsin ponin hitaasti ympäri ja lähdimme takaisin sinne suuntaan, mistä olimme tulleetkin, kertaa 21-vuotias Anna Rapo jännittävää kohtaamistaan karhun kanssa.
Kohtaamispaikalta olisi ollut tallille enää vain noin kilometrin matka, mutta Rapo katsoi parhaaksi palata takaisin pitempää reittiä.
– Aluksi menimme hetken matkaa käyntiä, mutta sitten tultiin kyllä kiitolaukkaa pari–kolme kilometriä. Onneksi poni pysyi kohtaamistilanteessa rauhallisena ja paikallaan, enkä tippunut selästä. Ja onneksi karhu ei lähtenyt meidän peräämme, Rapo jatkaa.
Hänen mukaansa alueella on nähty liikkuvan kaksi karhua, joista toinen on nuori naaras ja toinen isompi uroskarhu. – Luulen, että tämä oli se naaras. Ei se kovin isolta näyttänyt.
Rapo kertoo, ettei hänelle jäänyt karhun kohtaamisesta kammoa, ainakaan vielä.
– Kävin uudelleen ratsastamassa ponilla heti seuraavana päivänä, mutta pysyin kyllä visusti aitauksessa. Infosimme tapauksesta myös lähellä sijaitsevaa Ekolan tallia, jotta osaavat sielläkin olla varuillaan.