Pyhien aikana to­det­tiin kuusi uutta ko­ro­na­tar­tun­taa – ”Liik­ku­mi­nen maa­kun­tien välillä tulisi ra­joit­taa mi­ni­miin”

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin helatorstain 13.5. ja viikonlopun aikana yhteensä kuusi uutta koronavirustartuntaa. Tartuntojen kokonaismäärä on nyt 848, sairaanhoitopiiri tiedottaa.

Ulkomailta tulevien tartuntojen osuus on korostunut viime aikoina, esimerkiksi Teuvan tuulivoimatyömaihin liittyviä tartuntoja on todettu jo 22. Seuraavaksi eniten tartuntoja on saatu perhe- ja kaveripiiristä.

Kahden viime viikon aikana on todettu yhteensä 23 koronavirustartuntaa ja ilmaantuvuus alueella on nyt 11,9/100 000 asukasta.

Sairaalahoidossa on muutamia koronaviruspotilaita. Uusia koronakuolemia ei ole todettu.

Alueellamme on koronaan menehtynyt koko pandemian aikana yhteensä 23 henkilöä.

Koronavirusnäytteitä on sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 107 532. Sunnuntaina tutkittiin 203 näytettä.

Sen sijaan Keski-Pohjanmaalla koronatilanne on erittäin huolestuttava. Alueella on siirrytty pandemian leviämisvaiheeseen. Tartunnat leviävät erityisesti nuorten aikuisten keskuudessa, jotka ovat vielä valtaosin rokottamattomia. Herkästi tarttuvan virustyypin on todettu olevan niin sanottua Intian varianttia.

Alueemme koronatilanne on tällä hetkellä rauhallinen ja sen ylläpitämiseksi on syytä välttää kaikkea matkustamista erityisesti niihin maakuntiin, joissa koronatilanne on Etelä-Pohjanmaata huonompi.

Liikkuminen maakuntien välillä tulisi rajoittaa minimiin. Alueellinen yhteistyöryhmä Nyrkki suosittelee myös kilpailu- ja ottelutoiminnan rajaamista niihin maakuntiin, jotka ovat pandemian perustasolla.

Virustartuntojen estämiseksi tulee noudattaa kahden metrin turvavälejä ja käyttää kasvomaskia.

Ilmoita asiavirheestä