Joissakin kunnissa metsänomistajat ovat hyödyntäneet hakkuumahdollisuutensa muita kuntia paremmin. Tämä selviää Metsäkeskuksen kokoamista ja julkaisemista, kuntakohtaisista hakkuutaseista. Niissä tehtyjen markkinahakkuiden määrää on verrattu siihen suunnitteeseen, mikä kertoo, paljonko puuta olisi voitu kestävästi ottaa.
Kuusiokuntien metsiinkin hakkuusäästöjä on kertynyt. Kestävästä hakkuumäärästä on viime vuosina hyödynnetty noin 70 prosenttia.
Alkuvuodesta puukauppa on käynyt vilkkaana. Metsäpohjanmaan mhy:n toiminnanjohta Risto Koivula pitää alueelle syntyneiden hakkuusäästöjen osasyynä kuitupuun kysynnän puutetta. Hän toivoo, että alan suunnitellut investoinnit nyt toteutuvat ja että kaikille kaikille puutavaralajeille olisi jatkossa kysyntää.
Lisähakkuut toisivat lisää tuloja myös puun korjuusta ja kuljetuksista vastaaville yrityksille ja hakkuumäärien kasvu loisi edellytyksiä uusien työpaikkojen syntymiselle.
Puu pitää myös saada metsästä sahoille ja tehtaille. Siksi metsäautoteiden ja alempiasteisen tieverkon kunto on metsäalalle tärkeää. Myös liikennöitävää rautatieverkkoa ja lastausasemia tarvitaan.
Lue aiheesta lisää tämän päivän Viiskunnasta!