Töysäläissyntyinen arvokisamitalisti Olli-Pekka Karjalainen, 42, jättää Lentopalloliiton toimitusjohtajan tehtävät kesäkuun lopussa.
Syyskuussa 2020 tehtäväänsä nimetty Karjalainen palaa Kuortaneelle, nyt Urheiluopistosäätiön kehitysjohtajaksi.
– Pidän kunnia-asiana, että en jätä Lentopalloliittoa millään muotoa pulaan. Erityisesti strategiaprosessin loppuun saattaminen on suomalaisen lentopallon tulevaisuuden kannalta äärimmäisen tärkeä hanke, ja olen hyvin sitoutunut viemään tämän maaliin yhdessä henkilöstön ja hallituksen kanssa, kertoo Karjalainen Lentopalloliiton tiedotteessa.
Karjalainen kertoo olevansa liitolle kiitollinen mahdollisuudesta, joka vajaat kaksi vuotta sitten hänelle avautui.
– On ollut hienoa nähdä se pyyteetön työ, mitä ihmiset ovat valmiita tekemään tämän upean lajin eteen. Pidän itseäni etuoikeutettuna saadessani tehdä töitä näin sitoutuneen porukan kanssa.
– Henkilökohtaisesti koen jättäneeni kentälle kaiken, mitä minulla oli tässä ajassa annettavanani. Pakko on myös todeta, että olosuhteet ovat olleet todella poikkeukselliset, Karjalainen jatkaa.
Lentopalloliiton puheenjohtaja Lauri Inna kiittää uusiin haasteisiin tähtäävää Karjalaista ajasta lajin hyväksi.
– Vaikka on harmittavaa menettää hänen työpanoksensa lajiliitossa onnittelemme häntä luonnollisesti uudesta hienosta tehtävästä urheilun ja liikunnan parissa. Uskon myös että yhteistyömme jatkuu vahvana tulevaisuudessa.
Kotiseudulleen nyt tiiviimmin palaava Olli-Pekka Karjalainen toivottaa lentopalloväelle mitä parhainta jatkoa.
– Toivon todellakin kaikkea hyvää ja uskon itse olevani tavalla tai toisella lajin kanssa jatkossakin tekemisissä, Suomen menestyneimpiin moukarinheittäjiin lukeutuva Karjalainen toteaa.