Alueellinen yhteistyöryhmä Nyrkki linjasi maanantain kokouksessaan, että sairaanhoitopiiri jatkaa kiihtymisvaiheessa. Se ei antanut alueelle uusia suosituksia, mutta painottaa nykyisten rajoitusten ja suositusten noudattamisen tärkeyttä.
Mikäli tartuntamäärät yhä kasvavat, Nyrkki kokoustaa uudelleen loppuviikosta ja arvioi leviämisvaiheeseen siirtymistä.
Menneellä viikolla todettiin 87 uutta koronavirustartuntaa, mikä on suurin luku koko tähänastisen pandemian aikana. Tartuntojen kokonaismäärä on nyt 1256.
Suurin osa tartunnoista tulee yökerhoista, festareilta, ravintoloista, työpaikoilta ja kouluista.
Lisäksi tartuntoja tulee perheenjäseniltä tai muista sosiaalista kontakteista ja vähäinen määrä ulkomailta.
14 vuorokauden ilmaantuvuus on 86/100 000 asukasta ja positiivisten koronatestien osuus 1,9 prosenttia.
Karanteeniin määrättiin menneellä viikolla satoja henkilöitä. Tämä käsittää yli kymmenen koululuokkaa, useita toisen asteen luokkia, urheiluseurojen joukkueita ja työpaikkoja.
Karanteenin aikana sairastuneiden määrä oli 62 prosenttia.
Eniten tartuntoja on todettu 10–19 -vuotiailla (22%), 20–29 -vuotiailla (21%) ja 30–39 -vuotiailla (17%).
Aluehallintovirasto on tehnyt Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueelle yleisötilaisuuksia koskevan rajoituspäätösen, joka on voimassa 9. syyskuuta asti.
Nyrkki muistuttaa, että rokotukset pienentävät vakavan koronataudin riskiä.
Koronarokotus kannattaa ottaa ja huolehtia myös siitä, että toinenkin rokotus otetaan ajallaan.
Rokotusten lisäksi tulee noudattaa koronaviruksen torjuntaan liittyviä yleisohjeita: käyttää maskia, välttää väentungoksia sekä pitää huolta turvaväleistä ja hyvästä käsihygieniasta.
Sairaalahoidossa ja alueen terveyskeskuksissa on tällä hetkellä yhteensä kaksi koronaviruspotilasta.
Koronatestaus ja tartunnanjäljitys ovat kuormittuneet suurien päiväkohtaisten tartuntamäärien takia.
Koronavirusnäytteitä on sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä yli 140 000 kappaletta.