Alavuden yläkoulussa järjestettiin viikko sitten perinteiseen tapaan nuorten omat presidentinvaalit, joissa koululaiset saivat äänestää suosikkiaan presidentiksi. Vaalivirkailijoina toimivat Alavuden yläkoulun oppilaskunnan jäsenet.
Äänestämässä kävivät myös Alavuden yläkoulun oppilaat Jasmiina Ahtiainen, Linnea Kirmanen, Reima Kurikka ja Onni Vigren.
"Nuorten mielipide selville"
Reima Kurikka ja Onni Vigren kertoivat valinneensa ehdokkaan netissä olevan vaalikoneen avulla. Näin he saivat tietää, kenellä ehdokkaista oli eniten samankaltaisia mielipiteitä.
Nuoria kiinnostaa olla osa päätöksentekoa ja nuorten vaalit on hyvä paikka harjoitella vaikuttamista.
Jasmiina Ahtiaisen ja Linnea Kirmasen mukaan äänestys sujui hyvin. Heidän mielestään tapahtuma oli hyödyllinen, sillä sen avulla saadaan selville nuorten mielipide yhteiskunnan asioista.
Oppilaskunnan hallituksen jäsenten mukaan äänestyspäivä sujui hyvin ja tapahtuman järjestäminen oli mieluisaa.
Kaikki olivat yhtä mieltä siitä, että he tulevat äänestämään tulevaisuuden vaaleissa.
Nuorten vaalit ovat tärkeitä, koska niiden avulla opitaan, kuinka äänestys toimii oikeissa vaaleissa.
Kirjoittajat: Jussi Ylinen ja Joonatan Kotkaniemi
Alavuden yläkoulun äänestystulos oli seuraava:
Eniten ääniä sai Jussi Halla-aho, 130 ääntä.
Toiseksi tuli Alexander Stubb, 41 ääntä.
Kolmanneksi ylsi Pekka Haavisto, 22 ääntä.
Neljäs oli Li Andersson, 14 ääntä.
Harry Harkimo, 12 ääntä.
Sari Essayah, 11 ääntä.
Mika Aaltola, 9 ääntä.
Olli Rehn, 8 ääntä.
Jutta Urpilainen, 5 ääntä.