Hyväntekeväisyyttä ja itsensä haastamista – sitä tekee Nuko Riders -tiimi skeitatessaan Nuorgramista Hankoon kahdessakymmenessä päivässä. Matkaa heille kertyy karttasovelluksen mukaan 1 414 kilometriä. Nuko 1414 -tempauksella kerätään varoja sairaalatarvikkeisiin, jotka lähetetään Ukrainaan.
– Matkatessa tulee pysähdyttyä reitin ulkopuolellakin, joten oikeasti matkaa kertyy noin 1 600 kilometriä. Se on aika hurjaa, ja kyllä kroppakin sen kertoo, sanoo idean kehittäjä Joonas Heinonen.
Nuko 1414 -tiimi pysähtyi torstaina Ähtärissä. Matkaa päämäärään on jäljellä enää 370 kilometriä ja kuusi päivää.
– Kyllä sitä alkaa päivä päivältä enemmän toivomaan, että päivän kilometritavoite olisi täynnä, naurahtaa tiimin Anton Lehtonen.
Tiimi taittaa päivittäin noin 85 kilometriä. Suunnitelmissa oli kerätä kilometrejä talteen aurinkoisina päivinä ja levätä sadepäivinä, mutta Suomen sää ei tähän suostunut.
– Varmaankin neljä päivää kiskoimme eteenpäin vesisateessa ja myrskypäivänä vastatuuleen, kertoo Onni Oikari.
Idea TV-ohjelmasta
Heinonen katsoi dokumentin, joka kertoi brittiläisistä miehistä, jotka skeittasivat Yhdysvaltojen halki keräten varoja syöpäsäätiölle. Hän alkoi miettiä, voisiko hän itse toteuttaa jotain vastaavaa.
Työskennellessään Hämeen Mokia ry:llä Heinonen tiesi, miten paljon Suomessa on käytöstä poistettuja hyväkuntoisia hoito- ja sairaalatarvikkeita. Niitä lähetetään apua tarvitseville alueille, mutta lähetyksen vastaanottavan maan täytyy maksaa rahtikulut.
– Ukrainalla ei ole nyt varoja maksaa rahtimaksuja, joten halusimme valita sen hyväntekeväisyyskohteeksi, sanoo Heinonen.
Nuko1414 -skeittaajat saapuivat Ähtäriin. Video: Milla Hakkarainen.
Tiimiin kerättiin neljän hengen porukka, joista yksi ei ollut skeitannut kahteenkymmeneen vuoteen ja toinen seisoi laudalla ensimmäisen kerran viime syksynä.
Pieniä haavereita matkan varrella on sattunut, ja särkylääkkeitä sekä kylmägeeliä on kulunut.
– Joka päivä täytyy muistaa venytellä ja hieroa pohkeita sekä syödä paljon proteiinia, kertoo Markku Ollila.
– Minua ei kuitenkaan haittaa yhtään, että me laitamme kroppamme likoon, jos sillä saa kerättyä rahaa hyvään, lisää Lehtonen.
Ihmisten antama tuki ihailtavaa
Matka alkoi 28. heinäkuuta ja tempaus on kerännyt jo laajasti huomiota.
Mukaan on lähtenyt jo monta tukijaa, muun muassa Oma Säästöpankki, jonka konttoreilla tiimi pysähtyy matkan varrella.
Yksityiset henkilöt ovat keränneet hyväntekeväisyyteen tähän mennessä kahdeksantuhatta euroa. Sen ansiosta Ukrainaan saadaan lähetettyä jo kaksi rekallista sairaalatarvikkeita.
Tempausta on tultu tukemaan myös matkan varrelle.
– Lestijärvellä meidät pysäytettiin, ja meille annettiin auton peräkontillinen kivennäisvettä, kertoo Oikari.
Tiimille on tarjottu majapaikkoja ja ruokaa, kuten poronkäristystä. Ihmiset ovat tulleet kannustamaan reitin varrelle, ottamaan fanikuvia ja jopa kulkemaan tiimin matkassa jonkin aikaa joko skeitaten itse, pyörällä tai autolla.
Hangossa tiimiä odottavat Kristian Heiskarin järjestämät ravintola- ja saunatilat.
– Katsotaan, kauanko sitä jaksaa juhlia. Alkaa olla jo perhettä ikävä, sanoo Ollila.
– Ja pehmeää sänkyä, lisää Heinonen.