Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Näin muuttui pal­ve­lu­jär­jes­tys

Ohikulkijana tutustuin Visit ALAVUS-lehteen. Sain tuntuman laadukkaasta lehdestä.

Huomasin ison, värikkään mainoksen eräästä erikoisliikkeestä. Innolla menin hoitamaan asiaani. Kohtasin kaksi asiakaspalvelijaa ja toinen ottikin asiani hoitaakseen.

Palvelu oli ensiluokkaista, hän selitti eri vaihtoehdot, joista sitten neuvottelun tuloksena alkoi valmistella tilaamaani työtä. Jäin liikkeeseen odottamaan.

Hetken kuluttua liikkeeseen tuli asioimaan myös julkisuudesta tuttu, Alavudella vaikuttava henkilö. Kuinkas ollakaan, samaan aikaan liikkeen sisätiloista asteli myymälään vanhempi mieshenkilö, liekö omistaja? Hän aloitti jutustelun uuden asiakkaan kanssa ja antoi kaksi kertaa käskyn minun asiaani hoitavalle työntekijälle palvella myöhemmin liikkeeseen tullutta henkilöä hänen asiassaan.

No, näin muuttui palvelujärjestys.

On hyvä, että Alavudella ei monta julkisuuden henkilöä asu, voimme me ohiajavat taviksetkin saada tasa-arvoista kohtelua edes joskus, eri liikkeessä kylläkin.

Huonompi euroko?