Alavutelainen Markku Saari on Vuoden Valentino. Alavuden Seudun Sydänyhdistyksen hallitus teki valinnan perinteisesti ystävänpäivän kunniaksi, vaikka palkinto jaettiin ennakkoon Sydännaisten kokouksessa viime viikolla. Vuorovuosin on valittu Valentina tai Valentino jo 20 vuoden ajan.
Markku Saari tunnetaan mm. opettajan urastaan ja kuoronjohtajana toimimisestaan.
Eläkkeellä hän on ollut vuodesta 2003 lähtien. Samana vuonna itseään suhteellisen terveenä miehenä pitänyt Saari joutui sydämen ohitusleikkaukseen. Iso leikkaus toi avun, mistä mies on edelleen kiitollinen. Kuntoaan hän vaalii kävelylenkkejä tekemällä.
Sydänyhdistyksessä hän toimi kymmenisen vuotta aktiivisesti, varapuheenjohtajanakin seitsemisen vuotta. Edelleen hän jatkaa vertaistukihenkilönä.
Alavuden Seudun Sydänyhdistyksen puheenjohtaja Olli Ahtola palkitsi Vuoden Valentino Markku Saaren maljakolla. Leila Nieminen ojensi kukkaset.
Lue lisää Vuoden Valentinosta Viiskunta-lehdestä 16.2.!