Tämä on vastine Viiskunnassa 7.12.2023 julkaistuun yleisönosastokirjoitukseen.
Lapsiperheiden ruokajako on yksi paikallisyhdistyksemme tärkeimmistä toiminnoista alavutelaisten lapsiperheiden auttamiseksi. Kuten todettu, avulle on kasvava kysyntä.
Ruokajakoja pyöritetään tällä hetkellä hallituksen ja yhden vapaaehtoisen voimin, eli resurssit riittävät juuri ja juuri siihen, että saamme ruokajakovuorot pyörimään. Henkilöstön vähyydestä johtuen joudumme tänä vuonna supistamaan lapsiperheiden ruokajakovuoron yhteen kertaan kuukaudessa.
Syksyn ja talven aikana olemme sääntöjä tarkastaneet ruokajakojen sujuvuuden varmistamiseksi, mutta koska kävijöitä on paljon, kaikkea emme ehdi näkemään.
Olemme muun muassa painottaneet sitä, että taloudesta yksi henkilö, oli hän sitten lapsi tai aikuinen, ottaa vuoronumeron. Ohjeet on käännätetty myös ukrainaksi.
Meidän ei ole mahdollista tarkistaa, ovatko henkilöt samaa vai eri perhekuntaa. On jokaisen omalla vastuulla toimia annettujen ohjeiden mukaan.
Lapsiperheiden ruokajako on yhteistyötä ja haluamme luottaa siihen, että jokainen kävijä ruokajaon ohjeistuksia noudattaa.
Ruokajakojen tulisi olla kaikille miellyttävä kokemus. Toinen toistamme kunnioittaen toimintaa on mahdollista (ja mukavaa) jatkaa.
MLL:n Alavuden yhdistyksen väki