Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mi­nul­le­kin jär­ky­tys

Otsikolla Alavuden valinnoista kirjoitti ”Lopettakaa suojatyöpaikat”-nimimerkillä joku henkilö yleisesti ottaen aivan asiaa (Viiskunta 7.1.2016). Kokonaisuus ja asioiden taustat onkin aivan eri asia.

Kirjoituksessa mainittiin, että nyt olisi tuhannen taalan paikka vaihtaa vallan keskittymää Alavudella. Kuusiokuntien virkoihin pitää valita viranhaltijat yleisellä haulla.

Totta, niin pitäisi, mutta asiassa on yksi este. Kun Pihlajalinnaan sotessa liityttiin, niin sovittiin, että kaikki viranhaltijat säilyttävä ”vanhoina” työntekijöinä paikkansa.

Jos nyt ryhdytään purkamaan ”vallan keskittymää”, muodostuisi päällekkäisiä johtotason virkoja lisää ja kustannukset karkaisivat palkkamenoina huikeasti. Vanhat virat pitäisi sopimuksien mukaan säilyttää, ja uusia johtajia tulisi tuplaten. Ja paranisiko keskittymä siitä. Ei varmasti, kun valta on loppujen lopuksi pääpuolueen päätttäjien vallassa.

Palkkakulut kasvaisivat huimasti ja maksajina ollaan me sote-palveluiden käyttäjät. Jo nyt valtiovalta on nostanut näitä maksuja vuoden 2016 alusta lähes 30 prosenttia. Lisää maksuja ei enää paikallisesti tarvita.

Jos johtajaksi ei tule vanha viranhaltija, se on varmasti meidän kaikkien alavutelaistenkin tappio taloudellisesti. Olkoonkin henkilö mahdollisesti vallan keskittymässä. Kyllä me 6tk:n hallituksen jäsenet valvomme, että oikeus tapahtuu kaikille.

Kirjoitit, että Lasse Anttilan ehdotus valita kuntayhtymän johtaja sisäiselle haulla on ymmärretävää, sillä hän on ollut vuosia kemuissa osallisena. Mutta Pentti Hautalan kannattaa tuollaista, se on järkytys. Totean tähän, että se on minullekin tavallaan järkytys. Mutta monesta pahasta pitää valita paras. Tässä tapauksessa rahallisia kuluja säästävä vaihtoehto, joka koituu kaikkien sote-palveluja tarvitsevien eduksi.

On myös tavallaan helppo olla Lassen kannattaja. Onhan hän ehdottomasti järkevin ja asiallisin alavutelaisista johtavista päättäjistä. Puhutaan, mitä puhutaan!

Pentti Hautala