Todella järkyttyneenä seuraan tätä Suomen päättäjien, kaupunkien päättäjien ja viranhaltijoiden toimintaa. Onko palvelujen alasajo alkanut jo kovaa tahtia?
Mikä on tämän päämäärä? Saada heikoimmat ihmiset vieläkin ahtaammalle tai jopa kuolemaan nopeammin?
Tässä viimeisimpänä Kela kilpailutti vaikean lääkinnällisen kuntoutuksen. Vain hinta ratkaisi. Eikö todella nähdä sitä ihmistä siellä kuntoutuksen takana? Mikä merkitys on enää laadukkaalla fysioterapialla. Sen pitäisi olla isoimmassa osassa näitä kilpailuttaessa!
Kuntien sosiaalipalvelujen alasajo on näkynyt jo kauan aikaa tiiviimpänä tahtina. On ollut järkyttävää elää ja nähdä tämä jokapäiväisessä elämässä. Kuljetuspalvelut, omaishoidontuki, henkilökohtainen apu, toimeentulotuki, nämä vain mainitakseni. Kaikki ajetaan alas kovaa tahtia. Entä ne ihmiset siellä palvelujen takana?
Kuka kärsii eniten tässä oravanpyörässä? Lapset, perheet, vammaiset, vanhukset, työttömät. Ne yhteiskunnan heikoimmat!
Mitäs niillä, joilla ei ole näiden palveluiden tarvetta ole. Heillä ei ole hätää. Mitä ne ymmärtävät, ne hyväosaiset, jotka eivät joudu taistelemaan tässä palveluviidakossa. Olkaa onnellisia, nukkukaa hyvin joka yö.
Me, jotka kärsimme, meidän lapset, jotka kärsii. Me emme nuku! Me taistelemme tätä vastaan, vaikka sitten viimeisellä henkäyksellä.
Ihmisyys päättäjät! Arvostus päättäjät! Kuppi meni nurin!
Lasten omaishoitajat ry