Pääkirjoitus

Mennään mark­ki­noil­le

Huomenna perjantaina pyörähtää käyntiin seutukuntamme markkinakesä. Viikko juhannuksesta on ainakin omassa kalenterissani se merkkipaalu, jonka jälkeen elämme keskikesää – säistä riippumatta.

Alavuden Ryskööt, Ähtärin Riikunmarkkinat ja Kuortaneen Kuhinat ovat tapahtumia, joita ilman kesä ei olisi samanlainen. Myös juhannuksena järjestetyt Kuortaneen eliittikisat ovat ehdoton kesätapahtuma, mutta kisojen ajankohta vaihtelee, joten ne eivät toimi samalla tavalla kesäkalenterina kuin markkinatapahtumat.

Myyntikojut ja ohjelma ovat tärkeä osa kesämarkkinoita, mutta eivät kuitenkaan ole se, mikä kiehtoo eniten. Ennen kaikkea ne ovat kohtauspaikkoja entisille, nykyisille ja tuleville kuntalaisille sekä kesäasukkaille.

Jos haluaa nähdä ihmisiä, joita et ole pitkään aikaan nähnyt, kannattaa suunnata kesämarkkinoille. Kun väkijoukossa kävellessään ei pidä turhaa kiirettä, vastaan tulee varmasti monia, joiden kanssa voi vaihtaa muutaman sanan. Jos onnea on matkassa, väkijoukosta voi bongata myös jotkut sellaiset kasvot, joita ei ole nähnyt vuosiin tai vuosikymmeniin. Alavudella heitä voi kohdata lauantaina myös hotellilla, missä entiset alavutelaiset kokoontuvat tapaamaan toisiaan.

Nauttikaa täysin rinnoin huomenna Alavudelta käynnistyvästä kesämarkkinakaudesta. Käykää haistelemassa tunnelmaa Rysköillä, riehaantukaa Riikunmarkkinoilla ja käväiskää Kuhinoilla, tehkää heräteostoksia ja tavatkaa tuttuja. Ottakaa kaikki irti näistä kesän parhaista viikonlopuista!