Maa­nan­tai­na to­det­tiin seit­se­män uutta ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­taa, joista suurin osa liittyy aiem­piin tar­tun­ta­ket­jui­hin

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä on tähän mennessä todettu 142 koronavirustartuntaa. Muutamia potilaita on sairaalahoidossa.

Maanantaina todettiin seitsemän koronavirustartuntaa. Suurin osa tartunnoista liittyy aiempiin tartuntaketjuihin ja sairastuneista osa on ollut jo karanteenissa.

THL:n ylläpitämässä ilmaantuvuuskartassa Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin ilmaantuvuusluku on 24,4 per 100 000 asukasta viimeisen kahden viikon ajalta.

Koronavirusnäytteitä on Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 33 409. Eilen tutkittiin 420 näytettä.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä