Kuortaneen juhannuskisojen pikamatkoilla on nähty perinteisesti kovia tuloksia ja niin nähdään myös tänä vuonna, kun viivalle asettuvat sekä suomalaiset kärkijuoksijat että kansainväliset sprintteritähdet.
Naisten 100 metrillä viivalle asettuvat kotimaisista juoksijoista muun muassa Lotta Kemppinen, Emma Tainio ja Aino Pulkkinen.
Kansainvälistä väriä tuovat Itävallan Magdalena Lindner ja Ruotsin Nora Lindahl.
Viime vuonna voittokamppailu käytiin Kemppisen ja Lindnerin välillä, mutta kuinka käy tänä vuonna, kysytään kisaorganisaation tiedotteessa.
Miesten 100 metrillä puolestaan on luvassa todellinen huippukattaus, sillä mukana ovat Simon Hansen (Tanska), Benjamin Azamati (Ghana), Romell Glave (Iso-Britannia) ja Rohan Browning (Australia).
Heidän kanssaan kilpailevat Suomen parhaista muun muassa Samuli Samuelsson, Riku Illukka, Valtteri Louko ja Santeri Örn, jotka tavoittelevat huippuaikoja ja näyttöjä kansainvälisille kentille.
Azamati vei viime juhannuksen voiton omiin nimiinsä, mutta miten käynee tänä vuonna?
Kuortaneen nopea rata ja yleisön vahva tuki luovat täydelliset puitteet kovatasoisille suorituksille.
Kuortane Games 2025 -kisatapahtuma tarjoaa yleisölle mahdollisuuden nähdä maailmanluokan sprinttereitä suomalaisessa maisemassa – ja kenties kauden kirkkaimpia hetkiä sekunnin sadasosien taistelussa, tiedotteessa luvataan.