Liisa Vii­ta­saa­ri ja Heikki Savela pal­kit­tiin Kunnon kuur­ta­ne­lai­si­na

Laulaja-kuoronjohtaja Liisa Viitasaari ja Kuortaneen Eliittikisat ry:n puheenjohtaja Heikki Savela palkittiin Kuurtanes-mitaleilla. KUVAT: KAROLIINA SYRJÄ/EEVA-LIISA KULJU
Laulaja-kuoronjohtaja Liisa Viitasaari ja Kuortaneen Eliittikisat ry:n puheenjohtaja Heikki Savela palkittiin Kuurtanes-mitaleilla. KUVAT: KAROLIINA SYRJÄ/EEVA-LIISA KULJU

Suomen 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi Kuortaneella palkittiin kaksi ansioitunutta kuntalaista Kuurtanes-mitaleilla tänään sunnuntaina. He ovat musiikkiin erikoistunut luokanopettaja, laulaja-kuoronjohtaja Liisa Viitasaari sekä Kuortaneen Eliittikisat ry:n puheenjohtaja Heikki Savela.

– Tosi hienoltahan tällainen huomionosoitus tuntuu. Kun kunnanjohtaja Pentti Turunen soitti minulle ja kertoi asiasta, ei minulta ensin tullut suusta sanaakaan. Olin niin yllättynyt asiasta, kertoo Liisa Viitasaari, joka on aiempina vuosina osallistunut Kuurtanes-päivän juhlaan esiintyjän roolissa.

Viitasaari on johtanut kuortanelaisten naisten Canto-lauluryhmää vuodesta 1999 lähtien. Viitasaari työskentelee Alvarin koululla luokan- ja musiikinopettajana. Koko suku on hyvin musikaalista ja myös Viitasaaren molemmat lapset ovat hakeutuneet musiikin alalle.

Heikki Savela tunnetaan ennen muuta Eliittikisojen puuhamiehenä. Kuortaneen Eliittikisat ry:n nykyinen puheenjohtaja toimi pitkään kisojen pääsihteerinä ja kunnan vapaa-aikaohjaajana. Edelleen hän on hankkimassa kisaan kotimaisia urheilijoita ja neuvottelemassa sponsorisopimuksista.

Eliittikisoista Savelalla on hyviä muistoja roppakaupalla. – Aina, kun kisat ovat onnistuneet ja on päästy taloudellisestikin plussan puolelle, on niistä jäänyt hyvä muisto. Yksi parhaimmista oli viime vuonna, kun kisoissa tehtiin kaksi suomenennätystä, hän kertoo.

Sitä hän ei ymmärrä, miksi hyvin toiminut Eliittikisa-sarja lopetettiin.

– Kuortaneelle haetaan nyt uutta tv-kisaa. Se, saadaanko sellainen ensi kesäksi, ratkeaa syyskuussa. Ellei tv-kisoja saada, järjestetään juhannuskisat, mutta se tarkoittaisi ainakin kansainvälisten urheilijoiden määrän radikaalia vähenemistä.

Kisojen järjestäminen on yhteinen ponnistus. Kuurtanes-henkeä tarvittaisiin Savelan mukaan, jotta toimitsijakaartiin saataisiin lähivuosina uusia tekijöitä mukaan.

Lue lisää Kuurtanes-mitalin saajista torstain Viiskunnasta.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä