Kuor­ta­ne­lais­lap­set pää­si­vät kie­li­suih­kui­hin

Bulleri, bulleri bock, gissa, hur många horn står opp, loruttelevat eskarilaiset Katariina Sallilan vetäminä. Jimi arvuuttaa ja Veikon vuoro on arvata, onko sarvia yksi vai kaksi, ett eller två. KUVA:EEVA-LIISA KULJU
Bulleri, bulleri bock, gissa, hur många horn står opp, loruttelevat eskarilaiset Katariina Sallilan vetäminä. Jimi arvuuttaa ja Veikon vuoro on arvata, onko sarvia yksi vai kaksi, ett eller två. KUVA:EEVA-LIISA KULJU

Kuortane on yksi niistä paikkakunnista, joissa annetaan kielisuihkuja varhaiskasvatusikäisille lapsille.

Suihkuun ei lapsia viedä, vaan kyse on kieleen tutustumista leikin avulla. Kielikylvystä puhutaan silloin, kun käytetään pelkästään vierasta kieltä. Kielisuihkuilla kuvataan sitä, että rinnalla on koko ajan oma äidinkieli.

Kuortaneella Alvarin eskarilaiset saavat tuntumaa ruotsin kieleen kerran viikossa. Opettaja Katariina Sallila käy leikittämässä niissä merkeissä myös kahta iltapäiväkerhoryhmää. Jatkossa kielisuihkusta saavat osansa myös päiväkodin lapset ja koulujen 1–2-luokkalaiset.

Kyse on opetusministeriön kärkihankkeesta, joka tarjoaa lapsille mahdollisuuden tutustua vieraisiin kieliin. Se kestää vuoden 2018 loppuun saakka.

– Keväällä hankkeen avajaisseminaarissa Helsingissä tuotiin esiin sitä, että herkkyysikä kieltenoppimiselle on aiemmin kuin sitä tarjotaan kouluopetuksessa, Sallila kertoo. Varhaisen kieleen tutustumisen uskotaan lisäävän avoimuutta ja poistavan pelkoja vieraita kieliä ja kieltenopiskelua kohtaan.

Lue lisää aiheesta tänään ilmestyneestä Viiskunnasta!

EEVA-LIISA KULJU

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä