Pentti Hautala määritti mielipidekirjoituksessaan tarkasti Alavuden päättäjien tason ja kyvykkyyden. Hiukan siihen pääsi toki mukaan nuoleskeluakin.
Ehdottomuus on ollut Pentin tavaramerkki iät ajat. ”Moon oikias,tootta vääräs” on purrut seutukuntaan yllättävän tehokkaasti.
Monessa asiassa Hautalalla on ollut tosi selkeä ja maalaisjärkeen käypä resepti, usein jopa toimivakin. Kiitos siitä!
Allekirjoittanut ei omaa lääketieteellistä koulutusta, mutta kansanperinteen sanonnat ovat auttavasti hanskassa. Jos tästä näkökulmasta asianomaisen poliitikon kirjoituksia analysoisin, diagnoosiksi hänelle kirjoittaisin: ” Dolia vacua strepitum maximum faciunt”!
Diagnoosistani huolimatta toivotan menestystä asianomaiselle kaksikolle sekä tietysti koko Kuusiolinnalle!
Ursus