Yritysasiantuntija Mauri Haapasaari Alavuden Kehitys Oy:stä kertoo, että koronatukia on myönnetty alavutelaisille yrityksille elokuun 24. päivään mennessä jo yli kaksi miljoonaa euroa, tarkalleen 2 027 884,56 euroa.
Kustannustuen osuus summasta on lähes 200 000 euroa, Elyn myöntämän poikkeusrahoituksen osuus noin 380 000 euroa, Business Finlandin kehitysrahoitus lähes 1,3 miljoonaa euroa ja yksinyrittäjän avustus 156 000 euroa.
Haapasaaren mukaan tukia voi kohdistua alavutelaisille yrityksille enemmänkin, sillä osa hakemuksista on vielä käsittelemättä.
Haapasaari muistuttaa, että varsinkin yksinyrittäjille tarkoitettua tukea on vielä haettavissa. Tukea voi hakea, mikäli yrityksen liikevaihto on laskenut vähintään 30 prosenttia.
Tarkasteluajanjakso on elokuun loppuun saakka ja tuki tulee hakea syyskuun kuluessa. Tuki haetaan Alavuden kaupungilta ja haun voi tehdä täysin sähköisesti sivulla fasadi.com.
Haapasaari toivoo, että jokainen alavutelainen yksinyrittäjä selvittää mahdollisuutensa tukeen. Tuen hakua ei hänen mukaansa tarvitse arastella.
Haapasaari kehottaakin ottamaan yhteyttä ja lupaa avustaa yksityiskohtien selvittelyssä. Hän toteaa, että 2000 euron tuki on tarkoitettu helpottamaan tilanteessa, jossa liikevaihto on koronan vuoksi laskenut.