Kolmen tähden pol­kai­su -pyö­räi­ly­ta­pah­tu­ma jär­jes­te­tään Äh­tä­ris­sä jälleen ensi vii­kol­la

Viime vuonna pyöräreitin varrelle osui muun muassa Pirkanpojan taidekeskus.
Viime vuonna pyöräreitin varrelle osui muun muassa Pirkanpojan taidekeskus.
Kuva: Titta Huhtamäki

Ähtärissä järjestetään jälleen syyskuun viimeisenä viikonloppuna rento, ruskansävytteinen pyöräilytapahtuma, Kolmen tähden polkaisu, joka soveltuu kaiken kuntoisille ja ikäisille liikkujille.

Reitti kulkee sekä maaseudun hiekkateillä että asfaltoiduilla teillä ja pyöräreiteillä.

Reitti kulkee paikallisten matkailuyrityksen kautta, ja reitin varrella on lukuisia maksuttomia käynti- ja vierailukohteita.

Reitin kokonaispituus noin 40–50 kilometriä lähtöpaikasta riippuen, mutta mahdollista on valita myös lyhyempiä reittejä.

Reitin voi kiertää omaa tahtia tai osallistua maksulliseen ja opastettuun yhteislähtöön.

Tapahtuman järjestää kolme ähtäriläistä matkailuyritystä: Valkeisen Loma, Hyvölän Talo ja Naava Resort, jotka tarjoavat päivän aikana nähtävää ja koettavaa niin pyöräileville vierailijoille kuin autollakin saapuville.

Mukaan voi tulla omalla pyörällä tai vuokrata pyörän Ähtäristä.

Elämyspyöräilyn opastetut lähdöt starttaavat Valkeisen Lomasta lauantaina 30.9. kello 9 tai Hyvölän Talolta kello 11.30.

Lisätietoja tapahtumasta ja tarkemmat ohjeet osallistumiseen löytyvät www.lahiloma.fi -sivulta.

Ilmoita asiavirheestä