Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin tiistaina neljä uutta koronavirustartuntaa. Tartunnan saaneista kolme oli jo karanteenissa olevia. Tartuntojen kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on nyt 543.
Viimeisen kahden viikon aikana on todettu yhteensä 41 tartuntaa ja alueen ilmaantuvuus on 21,2/100 000 asukasta.
Koronanäytteitä on otettu yhteensä 73 501, eilen otettiin 457 näytettä.
Keskussairaalassa on hoidossa muutamia koronapotilaita.
Etelä-Pohjanmaalla varmistui eilen toinen koronaviruksen brittimuunnos. Tartunnan tarkempi selvittely on käynnissä ja asiasta tiedotetaan tarvittaessa myöhemmin.
Virusmuunnosten löytämiseksi THL muutti eilen käytäntöään siten, että koronanäytteitä voi jälleen lähettää tarkempaan sekvensointiin yliopistosairaaloiden lisäksi myös keskussairaaloista.
Myös Etelä-Pohjanmaan rokotesaatavuus on parantumassa. Sairaala-apteekkiin toimitettiin eilen 700 annosta Astra Zenecan-rokotetta jaettavaksi alueen terveyskeskuksiin.
Sitä annetaan ensimmäiseksi alle 70-vuotiaille, joilla on vakavalla koronalle erittäin voimakkaasti altistavia sairauksia.
Lisäksi rokotetta annetaan niille asumispalveluyksiköiden työntekijöille, jotka ovat vielä rokottamatta.
Myös Pfizer-BioNTechin rokotetoimitukset ovat lisääntyneet ja tällä viikolla sairaala-apteekkiin saadaan ensimmäiset annokset myös Modernan rokotetta. Niillä rokotetaan kansallisen linjauksen mukaisesti 70 vuotta täyttäneitä kansalaisia.