Kaksi uutta ko­ro­na­tar­tun­taa E-P:lla – Ähtäri nousi THL:n ko­ro­na­kar­tal­le

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin keskiviikkona kaksi uutta koronavirustartuntaa. Toisen tartunnan lähde on ulkomailta ja toinen muualta Suomesta. Tartuntojen kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on nyt 504.

Sairaalahoidon tarve on lisääntynyt. Tällä hetkellä keskussairaalassa on hoidossa neljä koronaviruspotilasta. Alueen terveyskeskuksissa ei ole hoidossa koronapotilaita. Koronakuolemia ei ole alkuvuoden aikana ollut alueellamme.

Koronavirusnäytteitä on sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 68 757. Eilen tutkittiin 350 näytettä.

Myös Ähtäri löytyy nyt THL:n koronakartalta. Siellä varmistettuja koronatautitapauksia on todettu tähän mennessä viisi. Alavudella vastaava luku on 19 ja Kuortaneella kuusi.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä