Juus­to­la tu­hou­tui tu­li­pa­los­sa Kuor­ta­neel­la

Juustolan noin sadan neliön kokoiset tuotantotilat tuhoutuivat tulipalossa Kuortaneen Leppälänkylässä maanantaina. Pelastuslaitos sai rajattua palon eikä se päässyt leviämään juustolan vieressä olevaan navettaan, jossa oli tapahtumahetkellä karjaa noin 80 päätä. Palopaikalla on nyt menossa jälkiraivaus.

Pelastuslaitos sai hälytyksen Siiriläntiellä olevasta tulipalosta puoli kolmen aikoihin iltapäivällä. Palon syttymissyytä tai tarkkaa paikkaa ei vielä sammutushetkellä tiedetty. Juustolan tiloissa oli aiemmin päivällä paistettu leipäjuustoa avotulella.

Palo oli ehtinyt edetä täyden palon vaiheeseen Kuortaneen palokunnan saapuessa ensimmäisenä paikalle. Sammutustöissä oli päivystävän palomestarin Seppo Korpelan mukaan pelastuslaitoksen yksiköitä myös Lehtimäeltä, Alavudelta, Töysästä ja Soinista sekä nostolava Lapuan puolelta.

Tilan isäntä, Raimo Peltokangas, kertoo olleensa palon syttymishetkellä toisaalla tekemässä kauppakirjoja tilan pelloista. Palopaikalle ehti ensimmäiseksi hänen poikansa, joka ei kaikeksi onneksi loukkaantunut alkusammutuksessa. – Asioilla on tapana järjestyä. Onneksi kukaan ei loukkaantunut. Oli tällä kertaa onni onnettomuudessa, Peltokangas totesi murheellisena.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä