Ilmari Käihkö osoit­taa, mikä on si­säl­lis­so­das­tam­me juon­ta­va me­nes­tys­ta­ri­na

Saksan keisarikunta romahti marraskuussa 1918. Sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkön mukaan se kasvatti Suomessa tarvetta maailmansodan voittaneiden liittoutuneiden suosimalle sovittelevammalle ja tasavaltaiselle sisäpolitiikalle.

Alavus
Sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö piti juhlapuheen Tammisunnuntain maakunnallisessa muistojuhlassa Alavudella.
Sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö piti juhlapuheen Tammisunnuntain maakunnallisessa muistojuhlassa Alavudella.
Kuva: Tomi Kosonen

Sota loppuu sotimalla.

Tämä usein kuultu väittämä on tuttu myös Ilmari Käihkölle, Helsingin yliopiston ja Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulun sotatieteiden dosentille.

Kesällä on aikaa lukea ja viihtyä!

Nappaa Viiskunta Digin _1. kk vain 5 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat Uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut Pelit
Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä