Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ikäviä ko­ke­muk­sia on jo jul­kis­tet­tu

Ainakaan allekirjoittanut ei mielestään ole asenteellinen epäillessään suuresti yhteiskunnan kustantamien sote-palveluiden siirtämistä hoidettavaksi yksityisten kansalaisten omistaman yrityksen kautta.

Hyvän esimerkin saa Ruotsista, jonka hoivan ja hoitamisen niin sairaiden, vammaisten kuin vanhusten kohdallakin ovat vallanneet suuret ylikansalliset hoitobisnesfirmat, kuten Carema. Sittemmin on käynyt ilmi, että kun aluksi edullisen hinnan lisäksi puhuttiin kauniisti myös hoidon laadusta, niin se on historiaa. Hinta on karkaamassa käsistä ja hoidon laatu on monella mittarilla mitaten romahtanut. Tosiasia, jonka voi jokainen ruotsalaisia artikkeleita, ja myös suomalaisia artikkeleita lukemalla todentaa todeksi.

Asiasta tuli myös joku aika sitten tv-dokumentti, joka kertoi juuri Caremasta. Ohjelmassa tuotiin julki, että sitä mukaa kun yksityistäminen etenee, se ennemmin tai myöhemmin on juuri tämänkaltaista alalla toimimista. Kun sopimus oli allekirjoitettu ja alkuun päästy hoidon ja hoivan pyörittämisessä, niin hinta nousi ja laatu laski. Ja juuri tällä tavalla on varmistettu sitä mahdollisimman suurta yritysvoittoa yrityksen omistajille.

Nämä yksityiset firmat voidaan myös myydä, ja jos alkuperäinen omistaja on toiminut asiallisesti, kuka takaa, että toiminnan hinta–laatusuhde pysyy jatkossa tasolla, jolla se on mm. Kuusiokuntien asiasta päättävien tahojen parissa ajateltu pysyvän. Ei kukaan.

Nämä yksityiset firmat ovat sijoituskohteita, joita ostetaan ja myydään suhdanteiden mukaan. Siirtyvätkö ja säilyvätkö alkuperäiset toiminta-ajatukset kaupoissa mukana omistuspohjan vaihtuessa? Meitä kun on niin moneksi, yrittäjiäkin.

On todella ihme, että alavutelaiset ovat niin vaitonaisia asiasta, joka koskee meitä kaikkia melkein tärkeimmillä elämän osa-alueilla. Tämän voisi todeta olevan peruuttamaton askel, selkeä linjavalinta terveytemme, sairaidemme, vanhustemme hoitamisessa ja hoivassa paikkakunnallamme. Ihmetellä voi myös hankkeen salaista valmistelua ja kiirettä, jolla sitä yritetään viedä läpi. Ja varmaan viedäänkin. Sopimukset pian allekirjoitetaan.

Arvelen kuitenkin, että kukaan ei todellisuudessa tiedä, mitä käytännön kentillä tapahtuu, kaikki vain toivovat parasta.

Vastuu ei taida painaa Alavuden johtoa