Moni asia Alavudella on hyvin ja sen vuoksi muutin neljä vuotta sitten lasteni kanssa tänne. Nuoresta saakka toivoin joskus asuvani täällä, koska Alavudella panostettiin liikuntaharrastuksiin- ja paikkoihin, lapsiperheisiin, nuoriin, tapahtumiin sekä yrittäjyyteen. Tänne houkutteli siis moni asia.
Tänä päivänä on alkanut näkymään pientä laskusuhdannetta eri osa-alueilla. On aika nostaa arvot kohdilleen ja kehittää niitä edelleen yhteistyöllä. Alavuden vetovoimaisuutta on kohennettava. Haluan olla ylläpitämässä niitä hyviä arvoja, joita Alavudelta on löytynyt sekä tuoda omia näkemyksiäni ja ehdotuksiani kunnan kehittämisessä.
Lähellä sydäntäni ovat lapset ja ikäihmiset. Lapset ovat tulevaisuutemme ja ikäihmiset ovat antaneet meillä tämän hetken sekä mahdollisuuden, jota elämme. Näin ollen on tärkeää pitää heistä huolta koko elämänkaaren ajan.
On taattava päiväkoteihin ja kouluihin terveellinen ravinto. Kannatan lähiruoan hyödyntämistä ja sen kautta työllistämistä sekä yrittäjyyttä.
Ikäihmisille palveluiden pysyminen, virkistystoiminta sekä mahdollisuus pitkään kotona asumiseen ovat heidän oikeuksiaan. Tasa-arvo ja hyvinvointi kuuluvat kaikille.
Elinkeino on yksi tärkeimmistä asioista, jonka on kohennuttava Alavuden sekä Töysän keskustan alueilla. Keskustojen olisi hyvä olla viihtyisiä ostoskeskuksia Tuurin rinnalle houkuttelemaan matkailijoita ostoksille ja yöpymään kunnassamme.
Keskustan tiet ja ympäristö vaativat tekoja. Kannatan myös liikuntapuistoa kaiken ikäisille sekä koiratarhan rakentamista.
Vapaaehtoistyötä olisi hyvä tuoda ihmisille tutummaksi ja nuoret saada mukaan tekemään toisille hyvää. Näin yhteisöllisyys kasvaa ja rakentuu tukevasti yhteiskuntaan sekä tulevaisuuteen. On tärkeää huolehtia kanssaihmisistä.
Maakuntaliitos on mahdollisuus. Kunnalle jää enemmän vapautta kehittymiseen kunnalle tarpeelliseen suuntaan. Tärkeää siinä on käyttää kaukonäköisyyttä tulevaisuuteen, rahojen oikeaa kohdentamista sekä rohkeaa toimintaa. Positiivisuus ja tahtotila vievät eteenpäin. Yhdessä olemme enemmän.
Ammatiltani olen restonomi. Muita koulutuksiani ovat suurtalous-, ravintola- ja dieettikokki. Restonomikoulutukseni kävin yrittäjäpohjaisena, joten yrittäjähenkisyyskään ei ole vieras asia.
Olen töissä Alavuden kaupungilla kyläkoulun palveluvastaavana. Olen lähtöisin naapurikunnasta ja syntynyt ison perheen kuopuksena.
Heidi Ala-Rasula
Alavus, Kokoomus