Taas sai lukea järkyttävän kohtalon kissan kohtelusta viime torstain lehdestä. Millainen ihminen tekee tuollaista? Onko ihminen enää ollenkaan?
Tapaus eläinrakkaana kosketti tosi syvästi. Eläimet ovat täysin viattomia ihmisten raakuudelle.
Täällä, missä itse asun, on ilo seurata, kuinka ihmiset välittävät lemmikeistään. Ainakin koiria ulkoilutetaan paljon ja ne ovat hyvin hoidetun näköisiä.
Kissat ovat luonteeltaan saaliseläimiä ja eivätkä ne ilkeyttään esimerkiksi tee tarpeitaan lasten hiekkalaatikolle. Pidän kissoista erittäin paljon, kuten miltei kaikista eläimistä.
En haluaisi tuntea koskaan tuollaisia ihmisiä. Ihmiset ovat joskus ilkeitä, mutta eläimet eivät koskaan ole.
Toivottavasti tekijälle tulee huono omatunto siitä, mitä on tullut tehtyä.
Te rakkaat lemmikkinne omistajat, teidän kai täytyy pitää sisätiloissa lemmikkinne, kun ympäristössä liikkuu noita kissavihaajia ja ymmärtämättömiä ihmisiä.
Eläinrakas