E-P:lla seit­se­män uutta ko­ro­na­tar­tun­taa – il­maan­tu­vuus­lu­vuis­sa selvä piikki Jär­vi-Poh­jan­maal­la

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin torstaina seitsemän uutta koronavirustartuntaa. Tartunnat liittyvät aiempiin tartuntaketjuihin, pääosin tartuntoihin Järvi-Pohjanmaan alueella.

Koronatartuntojen kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on nyt 224. Sairaalahoidossa on neljä koronapotilasta.

Viimeaikaiset koronatartunnat Järvi-Pohjanmaan alueella ovat nostaneet sairaanhoitopiirin ilmaantuvuuslukuja. Ilmaantuvuus 14 vuorokauden seurannassa on 25,9/100 000 asukasta (50 tapausta) ja 7 vuorokauden seurannassa ilmaantuvuus on 18,7/100 000 asukasta (36 tapausta). Järvi-Pohjanmaalla ilmaantuvuusluvut asukasmäärään suhteutettuna ovat huomattavasti korkeammat.

– On erittäin tärkeää, että kansalaiset tässä tartuntatautitilanteessa hakeutuvat koronatestiin jo lievissäkin koronaan viittaavissa oireissa. Vain testauksen ja nopean jäljityksen avulla saamme tartuntaketjut katkaistua. Turvavälejä ja hyvää käsi- ja yskimishygieniaa tulee noudattaa ja käyttää kasvomaskia annettujen suositusten mukaisesti. Sairaana tulee pysyä kotona, sairaanhoitopiiristä muistutetaan.

Koronavirusnäytteitä on Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 44 451. Eilen tutkittiin 437 näytettä. Positiivisten näytteiden osuus kaikista otetuista näytteistä on 1,5 prosenttia.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä