Asian­tun­ti­ja kertoo, mil­lai­nen yllätys ko­ti­kok­kia saattaa odottaa glu­tee­nit­to­mien jau­ho­jen hyl­lyl­lä –Äh­tä­ri­läis­kah­vi­la pal­jas­taa pav­lo­va-re­sep­tin­sä 

Ähtäri
Ähtäriläisessä kahvila-hotellissa gluteenittomuudesta on haluttu pitää kiinni, vaikka viimeisen vuoden aikana raaka-aineiden kustannukset ovat nousseet selvästi. Yrittäjä Juha Kaartisen ja leipuri-kondiittori Marjaana Nauhan käsissä on pavlova.
Ähtäriläisessä kahvila-hotellissa gluteenittomuudesta on haluttu pitää kiinni, vaikka viimeisen vuoden aikana raaka-aineiden kustannukset ovat nousseet selvästi. Yrittäjä Juha Kaartisen ja leipuri-kondiittori Marjaana Nauhan käsissä on pavlova.
Kuva: Tomi Kosonen

Eri ruokavalioiden viidakossa hyvät vinkit ovat tarpeen, kun järjestetään kevään juhlia.

Ihanteellisin tilanne olisi, jos juhlien järjestäjä tietää etukäteen, mitä erityisruokavalioita juhlijoilla on. Aina tämä ei ole mahdollista. Etelä-Pohjanmaalla ylioppilasjuhliin on tavattu kutsua lehti-ilmoituksella.

Gluteenittomuudesta on pidetty kiinni

Ähtäriläisessä kahvilassa on alusta asti tehty gluteenittomia leivonnaisia. Vanha pappila Hetken yrittäjä Kaisa Kaihola kertoo, että yrityksen leipuri-kondiittori Marjaana Nauhan ammattitaito oli suuressa roolissa siinä, että gluteenittomat leivokset ovat niin suuressa roolissa neljä vuotta sitten avatussa hotelli-kahvilassa. Taustalla on myös Kaiholan äidin gluteenittomuus.

– Aina kun kävin äidin kanssa kahvilla, hänelle tuotiin pakastimesta joku gluteeniton käntty. Hän on ammatiltaan kokki ja kova leipomaan. Hänen kauttaan näki, että gluteeniton voi olla jokin muukin kuin pakkasesta kaivattu kuiva juttu, Kaihola kertoo.

Hän omistaa yrityksen yhdessä kumppaninsa Juha Kaartisen kanssa.

Leipuri-Kondiittori Marjaana Nauhan leipomukset vakuuttivat yrittäjät. Aluksi kahvilan rooli oli mietitty nykyistä pienemmäksi.
Leipuri-Kondiittori Marjaana Nauhan leipomukset vakuuttivat yrittäjät. Aluksi kahvilan rooli oli mietitty nykyistä pienemmäksi.
Kuva: Tomi Kosonen

Kaiholan mukaan myös kotileipurin on tärkeää iskostaa mieleensä se, että samassa tilassa ei voi käsitellä yhtä aikaa vehnäjauhoja ja gluteenittomia jauhoja.

– Vieressä ei voi tehdä tavallisista jauhoista pullaa, kun leivotaan gluteenitonta.

Tarjoiltaessa varmistetaan, että ottimet ovat erit. Lisäksi gluteenittomia raaka-aineita säilytetään eri kaapissa kuin muita.

Sudenkuoppana kotikokille voi olla jauhovalinta.

– Pitää olla tosi tarkkana, kun puhutaan gluteenittomista jauhoista, sillä kaikki gluteenittomat jauhot eivät sovi kaikille.

Jotkin gluteenittomat jauhot sisältävät gluteenitonta vehnätärkkelystä tai gluteenitonta kauraa, mitkä eivät kuitenkaan sovi kaikille.

Samaa sanoo Keliakialiiton hotelli-, ravintola- ja catering-asiantuntija Eija Lindberg.

– Vaikka gluteeniton vehnätärkkelys ja gluteeniton kaura eivät aiheuta suoleen tulehdusta, kaikki keliaakikot eivät käytä niitä, sillä he saavat niistä vatsaoireita.

Maha kipeytyy, tulee ilmavaivoja ja turvotusta. Varminta on jauhohyllyllä valita jauhot, joissa näitä ei ole.

Viidelle sadasta

Jos etukäteistietoa juhlavieraista ei ole saatavalla, Keliakialiiton varaisi juhliin jonkin gluteenittoman ja vegaanisen tuotteen, sillä se sopii monelle. Tuotteessa ei tuolloin ole gluteenia, kananmunaa, maitoa eikä liivatetta.

– Jos olettaa, että tulee sata vierasta, niin varautuisin, että mukaan mahtuu viisi gluteenitonta ruokavaliota noudattavaa, Lindberg kertoo näppituntumalta.

Gluteenittomat herkut voivat näyttää tältä. Juustokakun keksipohja tehdään gluteenittomista kekseistä.
Gluteenittomat herkut voivat näyttää tältä. Juustokakun keksipohja tehdään gluteenittomista kekseistä.
Kuva: Tomi Kosonen

Lindbergin mielestä kaikkea tarjottavaa on turha tehdä varmuuden vuoksi gluteenittomaksi, sillä ainekset ovat kalliimpia kuin tavalliset.

– Jos on tulossa 200 vierasta, joista yksi gluteeniton, niin silloin voi miettiä kannattaako.

Juhliin hän tekisi itse kakut aina gluteenittomana. Täytekakun pohja tai kääretorttu on helppo tehdä pelkällä perunajauholla, eikä erikoisjauhoja tarvita.

– Se on ehkä hiukan murenevampi, mutta toimii hyvin kakkuvuokaan tehtäessä.

Pienissä juhlissa gluteenittomaksi hän loihtisi myös voileipäkakut. Se säästäisi vaivaa, sillä tavallisia voileipäkakkuja ja gluteenittomia ei voisi täyttää yhtä aikaa.

Hankalin gluteenittomista on hiivaleivonta. Lindberg oikaisisi hakemalla gluteenittomien pullien taikinan pakkasesta. Myös keksejä löytyy tätä nykyä hyvin kaupasta.

Kestokysymyksenä munaton täytekakku

Juhlakauden lähestyessä reseptivinkkejä kysytään paljon Pirkanmaan Allergia- ja Astmayhdistykseltä, joka ylläpitää valtakunnallista neuvontapuhelinta ja maksutonta Erimenu.fi-palvelua, jossa reseptejä voi hakea eri ruoka-aineiden mukaan. Ruoka-allergianeuvoja Ilona Mähösen mukaan suosituin kysymys on ollut jo pitkään, miten tehdä munaton täytekakku.

– Suomalaiset rakastavat pullaa ja myös vehnättömästä jauhosta tehty pulla on klassikkokysymys.

Lasi vettä sopii ihan varmasti jokaiselle.
Ilona Mähönen

Hän neuvoo kysymään allergiat vierailta etukäteen. Tällöin niihin voi varautua. Aina tämä ei ole mahdollista. Vaikeasta allergiasta Mähönen itse kertoisi juhlan järjestäjälle ennakkoon.

Osalla allergiset oireet ovat lieviä, mutta vaikeimpien allergiaoireiden kanssa tarkkana pitää olla myös pakkausten "saattaa sisältää"-merkintöjen kanssa.

Koska mille tahansa voi olla allerginen, Mähösen mukaan ei ole mahdollista tehdä leivonnaista, joka kävisi kaikille.

– Lasi vettä sopii ihan varmasti jokaiselle, Mähönen kärjistää.

Toki jos tekee vehnättömän, maidottoman, munattoman ja pähkinättömän, se sopii jo monelle.

Ajatus mukana loppuun asti

Oleellista erikoisruokavalioiden toteuttamisessa on kotioloissakin tarkkuus. Ennen gluteenittomien herkkujen leipomista pöytäpinnat kannattaa pyyhkiä ja tarkistaa, että astiat ovat puhtaita.

Lindbergin mukaan uunia ei tarvitse jynssätä myrkyillä, mutta se on hyvä pyyhkäistä, että jauhopöly on varmasti poissa. Hän aloittaisi gluteenittomista ja leipoisi vasta sen jälkeen muut herkut.

Ajatus on hyvä pitää mukana loppuun asti.

– Yleinen kompastuskivi voi olla, että on tehty munaton pulla, mutta se voidellaan kananmunalla, Mähönen kertoo.

Myös jauhot on saatettu vaihtaa gluteenittomiksi, mutta vuokaan käytetään korppujauhoja.

– Silikonivuoat ovat siinä mielessä hyviä, ettei niitä tarvitse korppujauhottaa, Lindberg vinkkaa.

Tarjoiltaessa tulee myös varmistaa, että esimerkiksi gluteenittomat ja tavalliset pullat eivät tule liian lähelle toisiaan, jottei työ mene hukkaan.

Gluteenittomat pavlovat komeilevat vitriinissä.
Gluteenittomat pavlovat komeilevat vitriinissä.
Kuva: Tomi Kosonen

Resepti: Vanha pappila Hetken pavlovat

4 valkuaista

2,5 dl sokeria

1 tl valkoviinietikkaa

2 tl maissitärkkelystä

Ripaus vaniljasokeria

Vatkaa valkuaiset vaahdoksi.

Lisää vähitellen sokeri, koko ajan vatkaten.

Lisää loppuaineet, kun seos on kiiltävää ja sekoita nopeasti.

Tee marengista ”kuppeja” joko lusikalla tai pursottimella.

Paista uunissa 95 asteessa noin 75min.

Täyte:

2,5dl kermaa

100g tuorejuustoa

Tomusokeria tai tavallista sokeria oman maun mukaisesti

Ripaus vaniljasokeria

Mansikkaa ja mustikkaa

8–10 palaa maitosuklaata

Kun marengit ovat jäähtyneet, sulata suklaa mikrossa n. 1min (välillä sekoittaen) ja voitele ”kuppien” pohja suklaalla.

Täytä pohja paloitetuilla mansikoilla ja mustikoilla.

Vaahdota kerma ja lisää lopussa tuorejuusto ja sokerit.

Pursota tai lusikoi kermavaahtotäyte päälle ja koristele vielä marjoilla.

Julkaistu ensimmäisen kerran 10.5.2023.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä