Pääkirjoitus

Asial­li­ses­ti ja kiih­kot­to­mas­ti

Viime päivinä Suomessa on keskusteltu paljon monikulttuurisuudesta, retoriikasta ja sananvapaudesta. Perussuomalaisen kansanedustajan julkaisema kirjoitus sai aikaa vyöryn, joka jatkaa kulkuaa varmasti vielä monta päivää.

Tiistai Helsingissä järjestettiin mielenilmaus monikulttuurisen ja avoimen Suomen puolesta. Kansalaistorille kokoontuneet mielenosoittajat saivat tervehdyksen arvovaltaiselta taholta. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö lähetti tapahtumaan omat terveisensä.

Presidentti muistutti siitä, että yhteiskunnan eheys tarkoittaa toinen toisensa ymmärtämistä ja kunnioittamista. Hän myös totesi Suomen tarvitsevan kiihkotonta ja asiassa pysyvää keskustelua niistä vaikeuksista, joita maahanmuuttajat ja vastaanottajat kohtaavat.

Tällä hetkellä Suomessa ei osata keskustella maahanmuutosta asiallisesti. Keskustelussa toistellaan samoja argumentteja ja toisin ajattelevien kuunteleminen on unohtunut.

Vihanlietsominen erilaisuutta ja toisinajattelevia kohtaan on pelottavaa, syyllistyi siihen kuka tahansa. Sata vuotta sitten pelko ja viha erilaisuutta kohtaan johtivat siihen, että suomalaiset tappoivat toisiaan. Hitlerin ja Stalinin toteuttamat ”puhdistukset” olivat omaa luokkaansa, mutta edelleen uutisissa on joka päivä esimerkkejä siitä, kuinka viha purkautuu eri puolilla maailmaa väkivaltana.

Joissakin kytevä viha ei ole vielä ryöpsähtänyt Suomessa niin, että se olisi aiheuttanut laajaa väkivaltaa. Tuolle vihalle ei kuitenkaan saa antaa liikaa tilaa. Suomessa on sananvapaus. On silti on hyvä muistaa, että vapauteen liittyy aina myös vastuu.