Viiskunnan haastattelussa Luovin johtaja Tarja Mänty harmittelee sitä, kuinka vaikea osatyökykyisten on työllistyä. Männyn mukaan yksi syy on suomalainen työlainsäädäntö, joka ei anna riittävästi mahdollisuuksia työsuhteiden räätälöintiin. Mänty toteaa osatyökykyisen palkkaamisen olevan työnantajalle riski, mutta hän näkee, että yhteiskunnan tuella tilanne helpottuisi.
Osatyökykyinen voi tarvita työnantajalta niin sanottuun tavalliseen työntekijään verrattuna enemmän ohjausta tai hän ei pysty tekemään kaikkia työtehtäviä. Toisaalta työnantaja saa kuitenkin useimmissa tapauksissa erittäin motivoituneen työntekijän, joka hoitaa hänelle annetut työtehtävät tunnollisesti.
Työllistymisen vaikeudessa on kyse myös asenteista. Itselle vierasta ja tuntematonta on työnantajienkin helppo pelätä, mutta myönteiset kokemukset lieventävät ennakkoluuloja.
Tehostettua tai erityistä tukea tarvitsevat lapset, nuoret ja aikuiset törmäävät yhä liian usein ennakkoluuloihin. Harmittavan usein kuulee tilanteista, joissa diagnoosista vedetään suorat yhtäläisyysmerkit vajavaiseen älykkyyteen, vaikka asioilla ei olisi mitään tekemistä keskenään.
Vuonna 1986 Yle esitti Neil Hardwickin kirjoittamaa ja ohjaamaa komediasarjaa Sisko ja sen veli. Tuijan ja Immun elämää seuranneessa sarjassa pöyhittiin tabuja. Itselleni on jäänyt erityisen hyvin mieleen sarjan jakso Tietokonetreffit. Se käsitteli vammaisuutta ja hyödynsi monia ennakkoluuloja. Ylen Elävästä arkistosta löytyy katkelma jaksosta. Se kannattaa katsoa, sillä asenteet eivät ole muuttuneet 30 vuodessa aivan niin paljon kuin voisi kuvitella, vaikka hieman parempaan suuntaan onkin menty.