APV:n 60-vuo­tis­ta kiek­ko­tai­val­ta juh­lis­te­taan kuun lopulla hy­vän­te­ke­väi­syys­ot­te­lul­la

APV:n 70-vuotiaat kiekkohirmut Linkku, Köpi ja Roope esittelevät tässä kuvassa joukkueen ensimmäistä pelipaitaa.
APV:n 70-vuotiaat kiekkohirmut Linkku, Köpi ja Roope esittelevät tässä kuvassa joukkueen ensimmäistä pelipaitaa.
Kuva: APV-jääkiekko

APV:n kiekkotoiminta on saanut alkunsa talvella 1964–1965, minkä jälkeen jääkiekko on ollut keskeytyksettä seuran toiminnassa mukana kunniakkaat 60 vuotta.

Peli-Veikkojen seitsenkymppiset sotaratsut Kyösti ”Köpi” Härkönen, Jorma ”Linkku” Lindqvist ja Seppo ”Roope” Tuokkola haluavat juhlistaa APV:n ansiokasta kiekkotaivalta järjestämällä yhdessä kiekkojaoston kanssa hyväntekeväisyysottelun Alavus Areenalla elokuun viimeisenä lauantaina.

Ottelussa APV saa jäälle vastaansa Allianssin. Joukkueet muodostuvat APV:n nykyisistä kiekkoilijoista sekä alumni-pelureista.

Allianssi on koottu synttärisankareiden eli Köpin, Linkun ja Roopen lähipiiristä sekä maakunnan ja Keskimaan alueen varsin meritoituneista pelaajista.

Mukana ottelussa on suomenmestareita ja yksi olympiamitalistikin. Lisäksi APV:n naapuriseurojen edustus on vahvasti esillä.

Synttärisankarit toimivat Allianssin joukkueenjohtona ja valmentajina. Katsomovalmentajalla taitaa olla ansiolistalla pari liigamestaruutta sekä CHL-mestaruus.

Tapahtuman toivotaan olevan lämminhenkinen APV:n ystävien ja entisten seuran joukkueisiin kuuluneiden pelaajien ja toimihenkilöiden tapaaminen.

Kunniavieraiksi tilaisuuteen on kutsuttu APV:n ensimmäisen edustusjoukkueen kaikki elossa olevat pelaajat.

APV:n kiekkoporukka toivoo kiekkoyleisön osallistuvan runsaslukuisena tapahtumaan, jonka tuotto luovutetaan seuran juniorikiekkoilun hyväksi.

Ottelu pelataan lauantaina 31. elokuuta kello 14 alkaen.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä