Alavus Ryskööt al­koi­vat vir­keäs­ti

Alavus Ryskööt alkoivat virkeästi aurinkoisessa säässä perjantaina puolelta päivin.

Lähes 90 paikkaa markkina-alueelta oli varattuna. Markkinamyyjien lisäksi teltoissa edustettuina olivat mm. kaupunki ja erilaiset järjestöt. Väkeä oli heti alkuun liikkeellä runsaasti. Ohjelmaa oli Huhtalavan lisäksi järjestetty nyt myös pikkulavalle Kauppakeskus Kyntäjän pihaan.

Kaupunginjohtaja Pekka Ala-Mäenpää totesi avauspuheessaan, että maakuntauudistus merkitsee kuntien näkökulmasta suurinta muutosta sitten vuoden 1865, kun kunnat ja seurakunnat erotettiin toisistaan.

– Maakunnalliset liitot, sosiaali- ja terveystoimi, ja Ely-keskusten toiminnot siirretään maakuntahallinnolle. Kuntien rooli muuttuu. Puolet tehtävistä menee, mutta laji kovenee. Kunnat ovat jatkossa entistä enemmän oman onnensa seppiä elinvoimansa luomisessa elinkeinopolitiikallaan, markkinoinnillaan, asunto- ja maapolitiikallaan sekä hyvinvointiasioillaan.

Etelä-Pohjanmaalle tarvitaan hänen mukaansa vahvan maakuntakeskuksen lisäksi muutamia alueellisia keskuksia. – Löydämmekö me täällä sellaisen toimintamallin, jolla alueen kunnat voivat tässä asiassa yhdessä edetä? Ala-Mäenpää kyseli.

Alavuden Yrittäjien puheenjohtaja Marko Vainionpää kiitteli yrittäjäporukkaa ja yhteistyökumppaneita siitä, että he oman työnsä ohella jaksavat panostaa myös kaupunkilaisten vapaa-ajan toimintaan.

Puolustusministeri Jussi Niinistö nähtiin Perussuomalaisten teltalla perjantaina. Lauantaina Kokoomuksen teltalla vierailee sisäministeri Paula Risikko. Juhlapuheen lauantaina pitää kansanedustaja Mikko Savola. Tämän vuoden Ouran Äijä -patsaan saaja käy silloin myös pokkaamassa palkintonsa ja Vuoden Alavus-tyttö julkistetaan.

Mainos
Viiskunnan pelit

Pelaa Viiskunnan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä