Alavuden seudun Osuuspankin itsepalveluaulassa otettiin tänään keskiviikkona käyttöön TalletusOtto-automaatti. Automaatilla voi nostaa käteistä rahaa kuten tavallista Ottopisteistä, mutta lisäksi automaatilla voi tallettaa seteleitä ja kolikoita omalle pankkitilille. TalletusOtolla talletetut rahat näkyvät välittömästi pankkikorttiin yhdistetyllä tilillä.
Automaatilta voi nostaa rahaa normaalisti kaikkien pankkien korteilla, mutta tallettaminen toimii vain Osuuspankin, Nordean tai Danske Bankin kortilla. Käteistä voi tallettaa kerralla 5000 euroa. Yksityisasiakkailta ei peritä maksua tallettamisesta.
Jatkossa Alavudella pääsee tallettamaan käteiset tilille joka päivä kello 6–24 välillä, sillä Osuuspankin itsepalvelutilaan pääsee vilauttamalla minkä tahansa pankin pankkikorttia oven pielessä olevalle kortinlukijalle. Automaatti on tiloissa, jossa ennen sijaitsivat Osuuspankin asiakaspäätteet.
Sisätiloissa oleva TalletusOtto on korvannut aiemmin ulkopuolella pankin seinässä sijainneen Otto-automaatin.
Automatia Pankkiautomaatit Oy:n asiantuntija Christin Koillinen-Snellman huomauttaa, että Alavuden Nordean toimipisteessä ei voi tallettaa käteistä rahaa lainkaan, joten uusi automaatti hyvä lisäpalvelu Nordean asiakkaille.
Alavuden TalletusOtto on Suomen tasan 150. talletusautomaatti. Yhteensä Suomeen on tulossa 160 automaattia.
Etelä-Pohjanmaalla TalletusOttoja on entuudestaan Seinäjoella ja Ilmajoella, ja lisäksi TalletusOtto ollaan asentamassa vielä Kauhavalle ja Lapualle.
– Tosi hienoa, että saimme näin pienelle paikkakunnalle oman TalletusOton, iloitsee Alavuden seudun Osuuspankin sijoituspäällikkö Päivi Saranpää.