Viime vuosina runsastuneet sinilevälautat ovat nostaneet järven vaikutuspiirissä vakituisesti asuvien ja mökkiläisten huolen Ähtärinjärven tilasta. Viime vuosina sinilevää on Ähtärinjärvessä ollut eniten koko Etelä-Pohjanmaalla.
– Jotta tilanteelle voitaisiin tehdä jotain, perustimme Yhteinen Ähtärinjärvi ry:n. Yhdistystä tarvitaan vaikuttamiskanavaksi ja tahoksi, joka voi laittaa kunnostushankkeita vireille, kertoi yhdistyksen puheenjohtaja Seppo Sulku, jolla on mökki Väliveden rannalla.
Tavoitteena on, ettei Ähtärinjärven vesistön (Moksunjärvi, Hankavesi, Välivesi, Ähtärinjärvi ja Ruokonen) tila enää nykyisestään huononisi.
– Tarkoitus ei ole syyllistää ketään vaan tulevaisuuteen katsoen toimia niin, että vesistön ravinnekuorma pienenisi ja humuspitoisuus vähenisi, Sulku jatkoi.
Tulevan kesän ja kuluvan vuoden aikana yhdistys aikoo yhdessä mm. ympäristöviranomaisten kanssa selvittää, minkälaisia kunnostushankkeita kannattaisi välittömästi alkaa valmistella.
– Asian tunnetuksi tekemiseksi ja ihmisten havahduttamiseksi on valmisteilla esite, jota tullaan kevään mittaan jakamaan järven vaikutuspiirissä oleville, hän selvitti.
Seppo Sulkun lisäksi yhdistyksen hallitukseen kuuluvat: Rauni Lanamäki (varapuheenjohtaja), Kimmo Toivola, Juhani Luodeslampi, Pekka Lassila, Risto Rasinmäki ja Tuuli Kaukoranta.
Lue lisää aiheesta torstain 23.3. Viiskunnasta!