Tilaajille

Äh­tä­ri­läi­nen Leh­to­peat ku­kois­taa ja laa­je­nee ko­ro­nas­ta huo­li­mat­ta – Hoi­to­las­sa käy­tet­tä­vä turve kai­ve­taan kä­si­pe­lis­sä yrit­tä­jän omalta suolta

Lehtopeatin yrittäjä Heikki Ruha levitti mustaa turvetta kädelleen kuvausta varten. Turvetta pitää levittää iholle kunnon kerros, ettei se pääse kuivumaan. KUVA: KAROLIINA SYRJÄ
Lehtopeatin yrittäjä Heikki Ruha levitti mustaa turvetta kädelleen kuvausta varten. Turvetta pitää levittää iholle kunnon kerros, ettei se pääse kuivumaan. KUVA: KAROLIINA SYRJÄ

Ähtärissä vuodesta 1995 toiminut LehtoPeat Oy ei ole koronasta juuri kärsinyt. Päinvastoin, sillä yritys on vast’ ikään avannut peräti kaksi uutta hoitolaa, toisen Kokkolaan ja toisen Kurikkaan. Kesällä avautui uusi hoitopiste myös Ähtärin saunaravintola Kiulun yhteyteen.

– Antiseptinen ja antibakteerinen turve kiinnostaa ja auttaa moniin vaivoihin, kuten etätyön kangistamiin hartioihin. Huolehdimme hygieniasta monin eri tavoin: heti ovensuussa on käsidesiä tarjolla ja hoitopaikat desinfioidaan jokaisen asiakkaan jälkeen. Tietenkään kipeänä ei pidä hoitoon tulla, painottaa yrittäjä Heikki Ruha.

Turvehoidoissa käytettävä turve tulee yrittäjän omalta 20 hehtaarin kokoiselta Lehtosuolta, josta se kaivetaan käsipelissä. Tämä on yrittäjän mukaan tärkeää laaduntarkkailun takia.

Suon uumenista nostettava turve on vaaleaa ja jopa 5000–6000 vuotta vanhaa. Vasta hapettuessaan se muuttuu mustaksi.

– Siitä on tähän mennessä vasta yksi sarka käsitelty, joten raaka-ainetta kyllä riittää, Ruha toteaa.

Keskellä suota on myös harvinainen rautapitoinen mineraalilähde, jonka vesi pysyy Ruhan mukaan viileänä kesäkuumallakin.

– Siellä voi harrastaa avantouintia kesälläkin, sillä vesi on vain 7–8 asteista.

Suospansa yhteyteen Ruha on rakennuttanut saunan, paljun ja saunakammarin. Suunnitteilla on suon läheisyyteen myös majoitusta.

Hoidon jälkeen olo kuin uudesti syntynyt

Ruha kouluttautui turvehoitajaksi aikoinaan Jyväskylässä. Sittemmin hän on itse kouluttanut useita turvehoitajia alan saloihin. Myös uudet hoitolan pitäjät Kokkolassa ja Kurikassa ovat hänen kouluttamiaan.

Ähtärin vanhalla meijerillä toimivan yrityksen henkilökuntaan kuuluvat Ruhan lisäksi tämän poika Mikko Ruha ja töysäläinen Tiina Kask-Repo. Kesäksi yritys palkkaa vielä lisäkäsiä.

Turvehoitoon kuuluu aina lämmittävä turvehaude, ja sen päälle tehdään vielä Erkki Aaltosen tekniikalla toteutettava rentouttava hieronta.

– Siinä kehon jännitykset laukeavat tehokkaasti ja käsittelyn jälkeen olo on kuin uudesti syntynyt, Ruha lupaa.

Hoitopöytiä on hoitolassa useita, joten hoidoista voi tulla nauttimaan kaverin kanssa yhdessäkin. Hoitolasta löytyy myös turvasauna. Ajan hoitoon voi varata kätevästi netistä.

Turvehoito on riskitön ja se sopii kaiken ikäisille: nuorimmat hoidettavat ovat Ruhan mukaan olleet 12-vuotiaita ja vanhimmat 95-vuotiaita.

Ähtärin meijerillä Lehtopeatilla on myös myymälä, jonka valikoimiin kuuluu jos jonkinlaista turvetuotetta, muun muassa erilaisia shampoita, saippuoita, hiusvesiä, jalkahauteita ja kasvonaamioita.

– Japanilaiset ovat olleet tuotteistamme aivan haltioissaan. Sinne näitä onkin mennyt jo vuosien ajan tasaista tahtia. Ystäväni Jukka Hildén on luvannut viedä tuotteitamme myös Yhdysvaltojen markkinoille, mutta se projekti on nyt jäissä koronan takia.

Karoliina Syrjä

-
Ilmoita asiavirheestä